حتی اگر طرز کار بیت کوین را ندانید، با آن آشنا هستید. البته یک روز همه مجبور به استفاده از ارزهای مجازی می‌شوند و وقتی متوجه شوند هزاران ارز مجازی دیگر علاوه بر بیت کوین وجود دارد که به آن آلت کوین می‌گویند شگفت زده می‌شوند.

در زمینه  آلت کوین‌ها سوالات زیادی مطرح می‌شود و برای بهترین تصمیم‌گیری در استفاده از آنها باید پاسخ تمام این سوالات را بدانید. با این مطلب کوین نیک همراه شوید تا پاسخ سوال‌های خود را پیدا کنید.

آلت کوین چیست و چرا اهمیت دارد؟

کلمه «آلت کوین» از عبارت «بیت کوین متغیر» گرفته شده است و شامل همه ارزهای مجازی به جز بیت کوین می‌شود. دلیل متغیر بودن آن این است که انتظار می‌رود آلت کوین‌ها روزی رشد کنند و جای بیت کوین را بگیرند.

در حال حاضر هزاران آلت کوین وجود دارد و روزانه تعداد آن افزایش پیدا می‌کند. هر آلت کوین تفاوت کوچکی با بیت کوین دارد این تفاوت ممکن است در درهم سازی، سرعت معامله و … باشد.

بیشتر این بیت کوین‌ها نمی‌توانند مدت زیادی دوام بیاورند و زود از بین می‌روند. امید همه بیشتر از هر آلت کوینی به لایت کوین است، این کوین دارای ارزش زیادی است. و به همین دلیل لایت کوین به عنوان نقره در مقابل طلای بیت کوین شناخته می‌شود.

اهمیت آلت کوین

قابل توجه است که بعضی آلت‌ کوین‌ها تجربه بهتری نسبت به بیت کوین به شما می‌دهند و دلیل آن ویژگی منحصر به فرد آن‌هاست. برای مثال دارک کوین( dark coin)  به دنبال این است شرایطی را فراهم کند که معاملات کاملا بی نام انجام شوند یا بیت شیرز (bitshares) خود را به عنوان «نسخه بی طرف وال استریت» معرفی می‌کند. ریپل هم دارای پروتوکل خاصی است که در آن می‌توانید پرداخت‌ها را به آسانی انجام دهید و بعضی‌ از آلت کوین‌ها مانند کانتر پارتی (counterparty) و مستر کوین (mastercoin) از بلاک چین بیت کوین برای امنیت بیشتر استفاده کردند.

افراد زیادی معتقدند آلت کوین نمی‌تواند با بیت کوین رقابت کند و در مقابل آن مانند ذره‌ای کوچک می‌‌ماند. با این وجود آلت کوین‌ها نقش مهمی را در بازار ارزهای دیجیتال ایفا می‌کنند.

نامتمرکز بودن یکی از هدف‌های مهم و اولیه بیت کوین است و آلت  کوین‌ها این نامتمرکز بودن را افزایش می‌دهند. و  این فرصت را به کاربران و توسعه دهندگان می‌دهد که تجربه کار با ویژگی‌های جدید و متفاوت را نیز بدست آورند.

بیت کوین نیز اگر بخواهد می‌تواند این ویژگی‌ها را به خود اضافه کند اما آلت کوین‌ها محل بهتری برای مطالعه ارزهای مجازی هستند.

آلت کوین باعث بوجود آمدن یک رقابت سالم در بیت کوین می‌شود. آلت‌کوین به کاربران ارزهای مجازی امکانات متفاوت می‌دهد و با این کار توسعه دهندگان بیت کوین مجبور می‌شوند به جلو حرکت کنند و اصلا متوقف نشوند. چون اگر کابران بیت کوین از آن راضی نباشند به راحتی می‌توانند به سراغ آلت‌کوین‌ها بروند. اگر تعداد زیادی از کابران بیت کوین برای یک آلت کوین مشترک آن را ترک کنند، توسعه دهندگان باید سریعا ویژگی‌های آن آلت کوین را بررسی کنند و بیت کوین را با توجه به آن به روز رسانی کنند، خطر را بپذیرند و امیدوار باشند که جواب دهد.

این مطلب راهم مطالعه کنید: چه مقدار بیت کوین در دنیا باقی مانده است؟

اولین آلت کوین چه بود؟

نیم کوین (namecoin) اولین آلت کوین بود و در سال ۲۰۱۱ ساخته شد. هدف اولیه نیم کوین به عنوان یک ارز مجازی نامتمرکز کردن هویت افراد بود، که البته بررسی را سخت‌تر از همیشه می‌کرد. نیم کوین با وجود دوره کوتاهی که داشت، یکی از موفق‌ترین آلت کوین‌ها بود.

آیا سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال کار عاقلانه‌ای است؟

با توجه به روش اختراع ارزهای مجازی و تغییر مداوم لایه‌ها سرمایه گذاری بر روی هر ارزی خطرهای مخصوص به خود را دارد و حتی بیت کوین هم با وجود پایداری نسبی که به دست آورده باز هم نوساناتی را تجربه می‌کند.

در مقایسه اما آلت کوین متغیرتر است. دلیل این متغیر بودن پایین بودن میزان تعیین شده است و به همین دلیل قیمت‌ها نوسانات زیادی را تجربه می‌کند.

بازرگانان به افرادی که با خرید و فروش مقدار زیادی بیت کوین به بازار شوک وارد می‌کنند «وال» می‌گویند. به محض اینکه قیمت کوین‌ها در اکسچنج بالا می‌رود، کوین‌های خود را می‌فروشند و با این کار به سرمایه گذاران زیادی آسیب می‌زنند. این کار نه تنها به کاربران بی‌تجربه یا آن‌هایی که فرصت کافی برای انجام معامله نداشتند صدمه می‌زند، بلکه باعث صدمه جدی به بعضی آلت کوین‌ها می‌شود.

برای جلوگیری از ضرر، باید بر روی ارزهایی سرمایه گذاری کنید که به نظرتان در طولانی مدت سود خواهند داد. معمولا کوین‌های سلامت نوسانات متعادلی دارند و گروه توسعه دهندگان آن به طور مداوم منبع کد آن‌ها را بهبود می‌بخشند.

آلت کوین و جایگاه آن

اگر سرمایه گذاری در آلت‌کوین را انتخاب کرده‌اید، باید درباره اصول اولیه آن اطلاعات کامل داشته باشید. مراقب باشید به ارزهای مجازی معتاد نشوید. سرمایه گذاران از دستورالعمل خاصی پیروی می‌کنند و هیچ وقت بر روی ارزی که فقط درباره آن شنیده‌اند سرمایه گذاری نمی‌کنند. تنها بر روی ارزهایی سرمایه گذاری کنید که درباره آن تحقیق کرده باشید. سرمایه گذاری بر روی چیزی که درکش نمی‌کنید، غیرعقلانی است. سرمایه گذاری با اطلاعات ناقص اولین قدم برای از دست دادن سرمایه ایست که برای بدست آوردن آن سخت کار کرده اید.

زمان زیادی بر روی تحقیق درباره ارزی بگذارید که قصد سرمایه گذاری طولانی مدت در آن را دارید و همچنین پیش از هر سرمایه گذاری هم باید روزانه تحقیقاتی انجام دهید و تا مطمئن نشدید اطلاعات کافی را دارید دست از تحقیقات نکشید و مهم‌تر از هر چیزی هیچ وقت بیشتر از آن چیزی که می‌توانید از دست دهید سرمایه گذاری نکنید. افراد زیادی تمام زندگی خود را به طور متمرکز سرمایه گذاری کردند و بعد از مدتی همه چیز خود را از دست دادند.

این مطلب راهم مطالعه کنید: چه چیزی روی قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

ارزهای دیجیتال را از کجا می‌توان بدست آورد؟

درست مثل بیت کوین راه‌های زیادی برای خرید و فروش آلت کوین وجود دارد. ابتدایی‌ترین روشی که برای بدست آوردن آلت‌ کوین وجود دارد این است که آن را در قبال خدماتی که ارائه می‌دهید یا کالایی که به فروش می‌رسانید دریافت کنید. اگر به چنین روشی علاقه دارید کافیست به سراغ کارهایی بروید که با ارز مجازی سر و کار دارند.

همچنین می‌توانید آلت کوین خود را از طریق بیت کوین بدست آورید. بیشتر اکسچنج‌ها برای ارائه آلت کوین، بیت کوین دریافت می‌کنند، پس قبل از خرید آلت کوین به بیت کوین نیاز دارید. البته بعضی اکسچنج‌ها ارزهای فیات مانند دلار و یورو و… را هم قبول می‌کنند و فراموش نکنید که انتخاب اکسچنج مناسب بسیار مهم است پس پیش از انتخاب آن به خوبی تحقیق کنید و از افراد حرفه‌ای نظر بخواهید.

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید آلت کوین بدست آورید از طریق گروه‌ها است. گروه‌های آلت کوین برای افزایش اعضای خود و کشاندن کاربران به سمت آلت کوین مورد نظرشان به افراد پیشنهاد تعداد محدودی آلت کوین را به صورت رایگان می‌دهند و اگر شما سرمایه زیادی برای سرمایه‌گذاری ندارید یا ترجیح می‌دهید در ابتدای کار از سرمایه خود استفاده نکنید این روش می‌تواند برای شما مفید باشد.

امیدوارم این مقاله به شما در مسیرتان کمک کرده باشد و اطلاعات کاملی درباره آلت کوین‌ها بدست آورده باشید. برای خرید تتر یا خرید بیت کوین با ما در تماس باشید.