در این مطلب ما به سوال «اکسچنج چیست» پاسخ می‌دهیم. اکسچنج (exchange) برای خرید، فروش و به اصطلاح اکسچنج انواع مختلف ارزهای آنلاین استفاده می‌شود. هر اکسچنج یا صرافی ارز دیجیتال بهایی برای یک سرمایه (ارزدیجیتال) با توجه به رایج بودن آن تعیین می‌کند و قیمت‌های اضافی را برای سرویس استفاده می‌کند.

بلاک چین‌هایی که ارزهای آنلاین بر پایه‌ی آن ساخته شده‌اند در ارتباط با یکدیگر مشکل دارند. این به این معناست که اکسچنج کردن یک توکن (token) با دیگری بسیار مشکل است. در نتیجه اکسچنج به میان آمد تا خرید، فروش و معامله را برای شرکت‌ها از طریق ارزهای آنلاین آسان‌تر کند. در این مقاله کوین نیک روند کار اکسچنج‌ها توضیح داده می‌شود.

این مطلب راهم مطالعه کنید: صرافی ارز دیجیتال چیست؟

اکسچنج چیست؟

اکسچنج اجازه‌ی خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف را می‌دهد. در این میان اکسچنج‌هایی هستند که برای ارائه‌ی خدمات مختلف طراحی شده‌اند. اکسچنج ارز دیجیتال درفضای مجازی فعالیت دارد.

اکسچنج ارزهای آنلاین

بعضی اکسچنج‌ها برای تجارت‌های مالی طراحی شده‌اند که سبب می‌شود سرمایه شما بیرون از نوسانات نگه داشته شوند و همچنین به شما این امکان را می‌دهد که بین انواع مختلف ارز دیجیتال مبادله انجام دهید به همین دلیل این بهترین نوع اکسچنج است.

اکسچنج چیست و کاربردهای آن

استفاده از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال بهترین راه برای یک سرمایه‌ گذار است.

کارگزاران ارزهای دیجیتال یا صرافی ارزهای دیجیتال

آن‌ها به خوبی می‌دانند اکسچنج چیست و با قوانین مبادله ارزهای دیجیتال به خوبی آشنا هستند، این افراد به مردم در خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. استفاده از خدمات صرافی‌های ارز دیجیتال بهترین راه برای یک سرمایه‌ گذار است، برای مثال وقتی می‌خواهید برای یک سفر به جای تهیه ارز خارجی از بیت‌ کوین و سایر انواع ارز دیجیتال استفاده کنید.

تفاوت صرافی ارز دیجیتال با سایر صرافی‌ها

قیمت ارزهای دیجیتال توسط صرافی و یا هیچ نهاد متمرکزی تعیین نمی‌شود بلکه این خریداران هستند که قیمت‌ ارزدیجیتال را تعیین می‌کنند.

اعتبار مالی ارزهای دیجیتال

برخی از صرافی‌های ارزدیجیتال اعتبار کمتری دارند و به سرمایه گذاران تنها اجازه‌ی استفاده‌ی یک یا چند نوع خاص از ارزهای دیجیتال را می‌دهند. این نوعی از اکسچنج است که هیچ ارز آنلاینی را نگه نمی‌دارد.

بعضی از اکسچنج‌ها تمام ویژگی‌های بالا را پیشنهاد می‌دهند و کارگزاران می توانند بسته به نیاز خود یکی از روش‌های دست یابی به ارزدیجیتال دلخواه خود را انتخاب کنند.

اکسچنج چیست و راهکار استفاده از آن

استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال برای مبادله خرید ارز دیجیتال بسیار متداول است.

روش کار صرافی های ارز دیجیتال

اکسچنج‌ها در موارد بسیار کوچکی با یکدیگر تفاوت دارند. بعضی از اکسچنج‌ها اجازه‌ی استفاده از ارزهای فیات (fiat) و یا بی پشتوانه را نمی‌دهند، یا به طور مستقیم ارزی را از اکسچنج می‌خرند تا شروع به کار کنند. در هر دو صورت شخص نیاز به حساب دارد.

برای خرید ارزدیجیتال در برخی صرافی‌ها می‌توانید ارزهای فیات استفاده کنید، برخی صرافی‌ها هم اجازه مبادله ارزهای دیجیتال بایکدیگر را می‌دهند.

در برخی موارد وقتی کاربر بخواهد پول خود را تبدیل به ارز فیات بکند، او عملا سرمایه‌ی خود را ارزان فروخته است و ارزش آن با یک حساب بانک معمولی یکسان می‌شود.

دلیل اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی های مختلف چیست ؟

ارزهای آنلاین غیر متمرکزاند.در نتیجه هیچ مقامی صلاحیت تعیین کردن ارزش آن را ندارد. اکسچنج‌ها بر اساس تفاوت در فاکتور‌ها ارزها را قیمت گذاری می‌کنند( بر اساس شناخته بودن یک ارز).

بنابراین دلیل اختلاف دقیق در قیمت گذاری برای یک سرمایه اکسچنجی است که شما آن را انتخاب می‌کنید که موجب می‌شود صنایع تازه تاسیس در تجارت از این اختلاف دقیق سود ببرند.

چه تعداد اکسچنج داریم؟

تعداد آن همیشه در حال تغییر است، اما با توجه به cryptocoincharts در حال حاضر ۲۰۰ اکسچنج فعال وجود دارد.

آینده

استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال برای مبادله خرید ارز دیجیتال بسیار متداول است. با این وجود مشکلاتی هم در کار آن‌ها وجود دارد. گاهی اوقات اکسچنج‌ها هک می‌شوند و مقدار زیادی سرمایه از دست می‌رود.

اکسچنج‌ها به مرور زمان زیر فشار بیشتری برای فاش کردن هویت کاربران خود قرار می‌گیرند، که بهترین راه حل برای آن استفاده از اکسچنج‌های نامتمرکز است.امیدوارم با مطالعه این مطلب پاسخ سوال اکسچنج چیست را یافته باشید.