طی چند روز اخیر و با گسترش ویروس کرونا، ارزش بازار بیت کوین افزایش قابل توجه‌ای داشته است.بررسی الگوهای اخیر نشان می‌دهد بین افزایش بیت کوین و ویروس کرونا ارتباط مستقیم وجود داشته است.

دوشنبه این هفته بیت کوین با قیمت ۹ هزار دلاری کار خود را شروع کرد. این در حالی بود که شیوع ویروس کرونا بسیاری از سرمایه گذاران را مجبور کرد تا سرمایه گذاری روی دارایی‌های ریسکی خود مانند سهام و اوراق بهادار را متوقف کنند. بازار سهام نشان داده که در شرایط ناگهانی و غیر قابل پیش‌بینی، به نسبت بازار بیت کوین، غیر قابل اعتماد بوده است.

در حالی که بیت کوین همچنان به عنوان یک سرمایه گذاری پر ریسک شناخته می‌شود، بار دیگر رفتاری همچون طلا از خود نشان داد. طبق آخرین گزارش بلومبرگ، ترس جهانی شدن ویروس کرونا دوباره داستان همیشگی «بیت کوین، طلای دیجیتال» را بر سر زبان‌ها انداخت.

این مطلب راهم مطالعه کنید: قیمت بیت کوین همچنان صعودی است این روند تا کجا ادامه دارد؟

در چند هفته اخیر، تنش‌های میان ایران و آمریکا، یکی از دلایل شروع افزایش قیمت بیت کوین به سمت ۹۰۰۰ دلار بود. حالا در ادامه آن، ویروس کرونا، واقعه ناخوشایند بعدی است که این پیشروی قیمت بیت کوین را در پی داشته است. به همین دلیل، بیت کوین به گونه‌ای رفتار می‌کند که وقایع جهانی، دراماتیک و غیر قابل پیش بینی، به نسبت بسیاری از دارایی‌های دیگر نظیر اوراق بهادار، قادر به جبران سرمایه‌داری است.

آلت‌کوین‌ها به دنبال بیت کوین

در پی ارتباط میان بیت کوین و ویروس کرونا در دوشنبه گذشته شاهد قیمت ۸.۹۸۳ هزار دلاری بیت کوین بودیم. این رقم باعث شد تا ارزش بازار بیت کوین به بیش از ۱۶۲.۳ میلیارد دلار برسد و سهام آن ۶۵.۸ درصد کل بازار را بگیرد. اما این تنها بیت کوین نبود که این رشد را به نسبت ویروس کرونا تجربه کرد. آلت‌کوین‌هایی نظیر بیت کوین کش، بیت کوین SV، EOS و کاردانو، راه بیت کوین را پیش گرفتند و هر کدام حداقل ۷ درصد رشد داشته‌اند. ترکیب ارزش بازار تمامی ارزهای دیجیتال حالا به ۲۴۵.۷ میلیارد دلار رسیده است، بالاترین میزان خود از ۱۸ ژانویه.

چرا بیت کوین طلای دیجیتال است؟

بیت کوین در شرایط مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است و تبدیل به یک ابزار جایگزین برای پرداخت‌ها و همچنین ذخیره و سرمایه گذاری در رژیم‌های ناپایدار شده است. چنین مسئله‌ای به این معنی است که این ارز دیجیتال نسبت به وقایع یونیکورن یا اسب تک شاخ، الگوی خاصی از خود نشان می‌دهد. در حالی که بیت کوین رابطه قابل پیش بینی با بازار سهام ندارد، اما همچنان قادر است در شرایط دراماتیک قیمت خود را افزایش دهد.

اما در مورد طلا، لازم به ذکر است که برای اولین بار در سال ۲۰۲۰، نشانه‌هایی از همبستگی طلا با بیت کوین وجود داشته است. در طی اتفاقات اخیر و شرایط بین بیت کوین و ویروس کرونا قیمت طلا با افزایش ۱/۱ درصدی خود در حال نزدیک شدن به قیمت ۱/۶۰۰ دلاری است. سرسخت‌ترین پشتیبان‌های بیت کوین بر این ادعا هستند که ارز دیجیتال محبوب آن‌ها به نوعی به طلای دیجیتال تبدیل شده، چرا که قادر است ارزش و ثروت خود را در برابر ریسک‌‌‌ها و اتفاقات قابل پیشبینی حفظ کند.

با توجه به الگوهای به نمایش درآمده، افزایش اندک طلا پس از مدتی طولانی و رفتاری که بیت کوین به نسبت ویروس کرونا داشته است، به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران، علاقه بسیار کمتری به بازار سهام و اوراق بهادار در هنگام وقایع سخت نشان می‌دهند و از طرفی این بیت کوین و البته یک سری از آلت کوین‌های دیگر هستند که می‌توانند روی آن‌ها حساب کنند.