اکثر شما که در حال مطالعه این مطلب هستید، بیت‌کوین را تنها با لوگوی فعلی آن می‌شناسید: یک حرف «B» سفید، با دو خط روی آن‌ که روی یک دایره نارنجی قرار گرفته است. این سکه نارنجی به یک نماد قابل‌تشخیص در سطح بین‌المللی تبدیل شده است، اما بیت‌کوین با این نماد تجاری وارد بازار نشد. تقریبا مثل هر جنبه‌ای از بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو در روزهای متغیر این ارز غیرمتمرکز، یک لوگوی ابتدایی برای آن ساخت و جامعه آن را مکررا به‌کار برد تا این‌که متوقف شد. افرادی که مدت زیادی است در حوزه بیت‌کوین فعالیت دارند، برخی از نمادهای ریاضی که در لوگوی بیت کوین بودند و همچنین تحولات این طرح را به‌یاد خواهند آورد.

در این مطلب از کوین نیک برای افرادی که داستان آن را نمی‌دانند، تاریخچه مختصر و فشرده‌ای در مورد انتخاب طراحی لوگوی بیت کوین بیان شده است.

تکامل لوگوی بیت کوین

در ابتدای شکل‌گیری بیت‌کوین، نخستین لوگوی بیت کوین توسط ساتوشی ساخته شد: یک سکه طلا که حروف «BC» روی آن حک شده بود. اشاره به طلا در اینجا نباید نادیده گرفته شود (به‌ویژه با توجه به این‌که برخی فکر می‌کنند مقایسه طلای دیجیتالی، یک تصور احمقانه است که ساخته و پرداخته افراطیون بیت‌کوین است. در حالی که در واقعیت، خود ساتوشی از ابتدا به بیت‌کوین به‌ این شکل نگاه می‌کرد).

قدیمی‌ها معمولا از این لوگو به‌سادگی می‌گذشتند، هرچند گاهی اوقات افرادی پیشنهادهایی را برای تغییر آن به Bitcointalk ارائه می‌دادند. یکی از این پیشنهاد‌ها شامل استفاده از نماد ارز تایلند (بات) (฿) و طراحی «BTC» به‌عنوان کد رسمی این ارز بود.

این لوگو راحت‌تر از لوگوی اول متداول شد. استفاده از بات تایلند، پیش از روی کار آمدن نمادی دیگر، جایگزین موقت مناسبی بود، اگرچه برخی اصرار داشتند که استفاده از آن «باعث سردرگمی خواهد شد.»

با این حال، این کار توانست الهام‌بخش ساتوشی باشد تا نوارهای دلاری را به طرح لوگوی بیت کوین اضافه کند که امروزه آن را بسیار متمایز می‌‌سازد. در ۲۴ فوریه ۲۰۱۰، ساتوشی لوگوی جدیدی را معرفی کرد. این لوگو شبیه سکه طلایی بود. نمادی که در وسط آن حک شد، دارای دو خط عمودی بود و برخلاف بات تایلندی، این خط‌ها حرف B را قطع نمی‌کردند. آن‌ها فقط از بالا و پایین بیرون زده بودند و از وسط این حرف عبور نمی‌کردند.

واکنش‌ها در Bitcointalk مختلف بود. برخی احساس می‌کردند که این لوگو هنوز خیلی شبیه به بات است، در حالی که برخی دیگر فکر می‌کردند خیلی بی‌روح و کسل‌کننده به‌نظر می‌رسد.

یکی از ناظران پرسید «آیا این لوگوی رسمی است؟». « من درک می‌کنم که وقتی شما مهارت نداشته باشید (که من آن را ندارم) یا با این نرم‌افزار (که من آن را هم نمی‌دانم) ساختن طرحی حرفه‌ای چقدر دشوار است، بنابراین نمی‌خواهم گستاخ باشم، اما آیا بهتر نیست چیز بهتری را انتخاب کنیم؟»

اولین طرح لوگوی بیت کوین

لوگوی اول بیت کوین

این مطلب راهم مطالعه کنید: معامله‌گران در حال بارگیری بیت کوین هستند: این به چه معنی است؟

رسمی یا غیررسمی، این لوگو تا آخر سال ۲۰۱۰، هنگامی ‌که یک مفسر با نام مستعاری به‌نام bitboy اولین پیام خود را برای Bitcointalk فرستاد، به‌عنوان لوگوی اصلی به‌کار می‌رفت. کاربر فروتنانه اعلام کرد که تنها قصدش این بوده است که: «سلامی عرض کنم و برخی از گرافیک‌هایی را که ساخته‌ام با شما به‌اشتراک بگذارم»

این گرافیک‌ها به‌صورت رایگان قابل بارگیری بودند و در دامنه عمومی قرار گرفتند. Bitboy با استفاده از نماد «B» ساتوشی، آن را اصلاح کرد، اما آن را به رنگ سفید درآورد و روی یک دایره مسطح و به‌رنگ نارنجی روشن قرار داد و این نماد را کج کرد، به‌گونه‌ای که به‌سمت راست خود تکیه داشت.

یک کاربر نظر خود را عنوان کرد: «بهترین لوگوی بیت کوین که تاکنون دیده‌ام!». این اتفاق‌نظر عمومی بود و نشان داد که طرح‌های bitboy برای دهه آینده تبدیل به برند بالفعل بیت‌کوین خواهند شد.

منطق پشت پرده این روش

در واقع، لوگویی که bitboy ساخت، نمادین شده است. حتی افرادی که چیزی در مورد بیت‌کوین نمی‌دانند، می‌توانند آن را به‌عنوان سمبل جهانی بیت‌کوین تشخیص دهند و این لوگو همانند فناوری‌ آن، بدون امید به کسب سود با یک نام مستعار ایجاد شد.

یکی از کاربران درباره استفاده از بات تایلندی به‌عنوان نماد بیت‌کوین اظهار داشت که «ما باید بگذاریم [لوگوی بیت کوین] به‌صورت ارگانیک مانند یک کلمه در یک زبان تکامل پیدا کند و در مرحله اولیه هم خیلی نگران آن نباشیم.»

نوامبر سال ۲۰۱۰ هنوز تقریبا لحظات اولیه برای معرفی bitboy به‌عنوان لوگوی رسمی بود، اما این کاربر آرزوی آن‌ها را هم بیان کرد: این لوگو به‌صورت ارگانیک تکامل یافته است.

همچنین این لوگو، طراحی هوشمندانه خود را تداعی می‌کند. پشت هر جنبه از لوگوی بیت‌کوین، یک منطق ریاضی قرار دارد؛ هر گوشه‌ای برای کارآمدبودن طراحی شده و برای زیبایی‌شناسی و نمادشناسی شکل یافته بود.

فیل ویلسون (Phil Wilson)، به طراحی دومین لوگویی که ساتوشی در فوریه ۲۰۱۰ معرفی کرده بود، همان لوگوی نارنجی که امروز می‌شناسیم، کمک کرده است و آنچه که امروز می‌شناسیم پر از نمادها است.

طرح دوم لوگوی بیت کوین

لوگوی دوم بیت کوین

این مطلب راهم مطالعه کنید: بیت کوین و تغییرات اقلیمی ؛ آیا بیت کوین می تواند زمین را نجات دهد؟

به‌عنوان مثال، شماره ۸ چندین بار در ابعاد و هندسه طراحی بیت‌کوین ظاهر می‌شود (مثلا B با ۸۸/۱۳ درجه در جهت عقربه‌های ساعت چرخانده شده است). به گفته ویلسون، به زبان اینترنت، ۸ شبیه به حرف B به نظر می‌رسد که مخفف «بلوک» است. بسیاری از الگوهایی که برای طراحی لوگوی بیت کوین به‌کار رفتند، مانند حلقه‌هایی که در نهایت حرف B را تشکیل دادند، حاوی شماره ۸ هستند. ابعاد شکل‌های دیگر (مانند مستطیل‌ها در این طرح) دارای طول ۵/۱۲ (یا، یک هشتم از ۱۰۰، بدین ترتیب باز هم عدد ۸ را نشان می‌دهند) بودند.

از آنجا که عدد ۸ به‌معنی حرف B بوده که در این نمادشناسی نشان‌دهنده بلوک است، هر الگوی جدید مانند اضافه‌کردن یک بلوک جدید به این لوگو می‌باشد. هر زمان که یک شکل تغییر اندازه می‌یابد (همان‌طور که این کار در طی فرآیند طراحی، چند بار انجام شده است) این امر نشان‌دهنده تغییر اندازه داده‌های هر بلوک جدید است.

فونت trebuchet که در این لوگو به‌کار رفته، از منجنیق trebuchet که سلاح مورد علاقه ویلسون در بازی رایانه‌ای « Age of Empires» بود، الهام گرفته شده است. ویلسون در طراحی بیت‌کوین با استفاده از خطوط عمودی در طرح دلار، قصد داشت این تصور را ایجاد کند که «این خطوط در واقع نماد بیت‌کوین نیستند، بلکه نماد $ هستند که توسط بیت‌کوین «نشان‌دار شده‌اند»؛ نشانه تسلط پولی بیت‌کوین.

این سکه با هدف کارآمدبودن و همچنین زیبایی‌شناسی به رنگ نارنجی درآمده بود. به‌قول ویلسون، باید رنگی برای آن در نظر گرفته می‌شد که بتواند «هم در وب‌سایت و هم در رسانه چاپی» چاپ / تکرار شود و «در برابر همه ارزهای رمزنگاری‌شده/ گزینه‌های پرداخت دیگر متمایز باشد».

این دایره انتخاب شد، زیرا معنی یک سکه را می‌دهد و دایره به معنیی «گرم و دوستانه» و «مداوم، بی‌پایان، برای همیشه درست مثل بیت‌کوین است.»

حالا، سوالی که احتمالا بیشتر افراد می‌پرسند، این است که: چرا حرف «B» به‌سمت راست متمایل شده است؟ برای این سوال هم توضیحی وجود دارد و در اینجا بهتر است به‌جای هر توضیح اضافه‌ای، یک‌راست به‌سراغ حروف‌چینی ویلسون برویم:

«با اضافه‌کردن تعداد نامحدود حروف B در کنار هم با تقسیم مقدار قبلی بر ۱۰، عدد ۱۴ درجه به‌دست می‌آید. ۵/۱۲+ ۲۵/۱ + ۱۲۵/۰ + ۰۱۲۵/۰ + ۰۰۱۲۵/۰ + ۰۰۰۱۲۵/۰+ ۰۰۰۰۱۲۵/۰ + ۰۰۰۰۰۱۲۵/۰ + ۰۰۰۰۰۰۱۲۵/۰ + ۰۰۰۰۰۰۰۱۲۵/۰ + ۰۰۰۰۰۰۰۰۱۲۵/۰ + ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۲۵/۰ … به عدد تکرارشونده ۸۸۸/۱۳ می‌رسد. هنگام استفاده از یک برنامه ترسیم که زاویه چرخش را به نزدیک‌ترین درصد کامل برساند، این زاویه ۱۴ درجه می‌شود. این زاویه نشان می‌دهد که بلاک‌چین در آینده پیشرفت خواهد کرد.»

لوگوی بیت کوین که امروزه می‌شناسیم

لوگوی بیت کوین

این مطلب راهم مطالعه کنید: پیش‌ بینی قیمت بیت کوین توسط آرتور هیز مدیرعامل بیت مکس

در نهایت، توضیح در مورد این لوگو بدون مراجعه به کتاب راهنمای Hitchhiker به‌سمت کهکشان، کامل نخواهد بود. در لوگوی بیت کوین، این دایره نارنجی تا ۵۲۵ درصد اندازه گرفته شده تا قطر دقیقی به آن داده شود. چرا؟ طبیعتا، چون طبق گفته ویلسون، «۵۲۵٪ همان ۴۲×۵/۱۲ است. به‌عبارت دیگر، طبق این کتاب، این عدد یک هشتم ۱۰۰ برابر ۴۲ است که رازی برای این جهان می‌باشد.

چرا راز جهان در طراحی بیت‌کوین گنجانده شده است؟

ویلسون توضیح داد: «این فناوری قرار است پاسخی برای سوال نهایی زندگی، جهان و همه چیز باشد.»

اگر بخواهیم کمتر اغراق کنیم: این سکه نارنجی، سکه خوبی است.

منبع: bitcoinmagazine.com