یک کاربر ناشناس اعلام کرده است از یک سرمایه‌گذاری کوچک روی یکی از نسخه‌های شبیه‌سازه‌شده یرن فایننس (Yearn.finance) به نام سافت یرن (Soft Yearn) توانسته ۲۵۰ هزار دلار سود کند.

توکن SFYI یک ارز دیجیتال انطباقی است که گسترش و قراردادهای عرضه آن به‌صورت خودکار انجام می‌شود. این مفهوم ابتدا توسط امپلفورث (Ampleforth) به‌کار گرفته شده و از یک مکانیزم پایه‌گذاری مجدد برای تنظیم عرضه متناسب با تقاضا برخوردار است.

داستان از اینجا شروع می‌شود که قیمت آپدیت این توکن شبیه سازی‌شده در صرافی یونی سواپ (Uniswap) طی پایه‌گذاری مجدد برای حساب کاربری این شخص اعمال نمی‌شود. این تریدر نیز در این حین تصمیم می‌گیرد توکن‌هایش را با قیمت قدیمی بفروشد  و تمام نقدینگی استخر را خالی کند. طی اولین پایه‌گذاری مجدد در تاریخ ۳ سپتامبر، کاربر ناشناس با استفاده از یک نقص در مکانیزم پایه‌گذاری مجدد SYFI توانست مقدار زیادی توکن به جیب بزند.

یک تریدر دیفای با نام Amplify در توییتر تایید کرده که او کسی است که توانسته با تنها ۰/۵ اتریوم چیزی حدود ۷۴۰ اتریوم به جیب بزند. این مقدار تقریبا معادل این است که با ۲۰۰ دلار شروع کنید و به سود ۲۵۰ هزار دلاری برسید.

یرن سافت

توییت Amplify درباره باگ یرن سافت

این تریدر دیفای حقوق بخور و نمیری دارد و در خانه کار می‌کند. همچنین او یک حساب کاربری برای ترید دارد که با آن نیز کار می‌کند. با انواع و اقسام روش‌های ترید آشناست و طبق گفته خودش ارزهای موردعلاقه‌اش ارزهای تازه‌ای هستند که پس از تایید اعتبار آن در صرافی یونی سواپ لیست می شوند.

بیشتر بخوانید: امور مالی غیرمتمرکز چیست و چرا اهمیت دارد؟

همزمان با نگرانی‌هایی که حول پروژه SYFI ایجاد شده بود، دقیقا همین کار را می‌کند و قبل از پایه‌گذاری مجدد دو توکن SFYI به قیمت هرکدام ۱۰۰ دلار می‌خرد.

وقتی دیدم قیمت SFYI شده ۱۵/۵۵۱ دلار، نفسم در سینه حبس شد. ارزش توکن‌هایم بیشتر از ۷۴۰ اتریوم شده بود.

این کاربر ناشناس مدعی است که هرگز قراردادهای هوشمند را هک نکرده و از روی عمد از نقص پیش‌آمده استفاده نکرده است و تمام سودی که بدست آورده اتفاقی بوده است.

نمی‌خواستم که به کسی ضرر برسانم. نمی‌خواهم که تیم SFYI شکست بخورد. هیچ نیت بدخواهانه‌ای پشت این قضیه نبوده است. فقط متوجه یک فرصت شدم و از آن استفاده کردم.

توکن SFYI نیز مانند توکن بقیه پروژه‌های دیفای در ابتدا با افزایش قیمت زیادی مواجه شد، اما تنها پس از یک روز و مشخص شدن وجود باگ در سیستم، قیمت آن به صفرسقوط کرد.

ضمنا یک باگ دیگر هم در مکانیزم پایه‌گذاری مجدد بوده که همان موقع سافت یرن بیانیه‌ای در توضیح این باگ منتشر کرد.

این ماجرا لطمه‌ی شدیدی به نام سافت یرن و میزان نقدینگی این پروژه زده و طبق تحلیل‌های یونی سواپ حجم معاملات آن کاملا پراکنده شده است. سافت یرن اعلام کرده است در حال حاضر روی نسخه دوم SYFI کار می‌کند، نسخه‌ای که تمام نقص و باگ های نسخه اول را حل کرده است، اما به‌هر حال به نظر می‌رسد برای این کار بسیار دیر شده است.

نظرات، ایده‌ها و تحلیل‌های خود درباره ارز دیجیتال را از طریق سایت کوین نیک با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید آخرین اخبار و اطلاعات پیرامون این حوزه را از طریق حساب توییتر کوین نیک یا اینستاگرام کوین نیک دنبال کنید.

منبع: CoinTelegraph