علیرضا هادی، مدیرکل دفتر طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما در رابطه با سامانه بهین یاب و ثبت درخواست استخراج رمز ارز گفت: از زمان ابلاغ مصوبه هیات وزیران در خصوص استخراج رمز ارز، حدود ۷۹۰ بنگاه و شخص درخواست خود را در سامانه بهین یاب قطعی کرده‌اند و حدود ۵۸۴ بنگاه نیز جواز تاسیس خود را دریافت کرده‌اند و در حال انجام مراحل تکمیلی جهت دریافت پروانه بهره‌برداری هستند.

به گزارش کوین‌نیک، علیرضا هادی با اشاره به اینکه بر اساس تصویب هیئت وزیران واحدهای رمز ارز جزو واحدهای صنعتی شناخته می‌شوند بیان کرد: در وزارت صمت دو مجوز عمومی برای واحدهای صنعتی وجود دارد که یکی جواز تاسیس برای آماده سازی مقدمات از جمله زمین، زیرساخت‌ها، برق و… خرید و نصب و راه اندازی دستگاه‌ها است و دیگری پروانه بهره برداری است که وقتی مرحله اول تکمیل شد، پروانه بهره‌برداری صادر می‌شود.

ثبت‌نام در سامانه بهین یاب

وی درخصوص ثبت‌نام در سامانه بهین یاب و درخواست مجوز استخراج رمز ارز گفت: با ارسال دستورالعملی در سال گذشته به سراسر کشور، نحوه ثبت نام و ارایه درخواست برای صدور جواز تاسیس رمز ارزها را مشخص کردیم. متقاضیان از طریق سامانه بهین یاب و لینک درخواست مجوز تاسیس رمز ارز، ثبت نام و اطلاعات حداقلی و مشخصات دستگاه ها را ثبت می‌کنند، با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم با هماهنگی وزارت نیرو کار شروع می شود تا به مرحله صدور پروانه بهره برداری مانند دیگر مجوزهای صنعتی برسد.

مدیر کل دفتر طرح‌ها در ادامه گفت: از زمان ابلاغ این دستورالعمل حدود ۷۹۰ بنگاه و شخص درخواست خود مبنی بر استخراج رمز ارز در سامانه بهین یاب قطعی کرده‌اند و حدود ۵۸۴ بنگاه نیز جواز تاسیس خود را دریافت کرده‌اند و در حال انجام مراحل تکمیلی جهت دریافت پروانه بهره‌برداری هستند.

هادی خاطرنشان کرد: یک بنگاه صرفاً در خارج از مناطق آزاد و ویژه تجاری و ۱۳ بنگاه در مناطق آزاد و ویژه تجاری پروانه بهره‌برداری استخراج رمز ارز را دریافت کرده‌اند و در حال فعالیت و تولید رمز ارز هستند. از ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ مصوبه هیات وزیران در خصوص استخراج رمز ابلاغ شد، در این ابلاغ نوع فعالیت و نرخ انرژی (برق و گاز) و مسئول صدور مجوزها (وزارت صمت) تعیین شده است که در همین راستا به همه استان‌ها تفویض لازم را برای صدور مجوزها داده‌ایم و صدور این مجوزها در حداقل زمان ممکن امکان‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: ابلاغ مصوبه تعیین تکلیف دستگاه‌ های استخراج رمزارز توسط معاون اول رییس جمهور

مصرف انرژی استخراج رمز ارز

وی درخصوص انرژی مورد نیاز استخراج رمز ارز نیز گفت: مهمترین عامل هزینه‌ای تولید انواع رمز ارزها از جمله بیت کوین انرژی است و با توجه به انرژی یارانه‌ای در کشورمان، پتانسیل استفاده از این انرژی یارانه ای به صورت غیرمجاز هم وجود دارد که باید مورد توجه و نظارت قرار بگیرد.

هادی تعرفه بالای انرژی را یکی از مهمترین عوامل روی آوردن به استفاده از انرژی غیرمجاز دانست و گفت: به ازای هر کیلوبایت ساعت حدود ۹۶۴ تومان هزینه مصرف است که در هشت ماه سال این هزینه نصف و در چهار ماه پرمصرف سال دو برابر می‌شود که مردم علاقه ای با این تعرفه بالا برای استخراج بیت کوین ندارند و برخی ممکن است به سمت استفاده غیرمجاز از انرژی بروند.

وی افزود: نرخ بیت کوین در چند ماه گذشته به ۳۵۰۰ دلار نیز کاهش یافته بود که با در نظر گرفتن قیمت انرژی، استخراج آن به‌صرفه نبود، با توجه به اینکه مخاطرات استخراج رمز ارز رو به افزایش است باید بسمت حرفه‌ای شدن و ورود بنگاه‌های بزرگ برویم تا افرادی که روی مخاطرات و تغییرات ناگهانی استخراج شناخت کافی دارند، در این حوزه وارد شوند.

دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمز ارز

مدیرکل تامین مالی وزارت صمت در آخر به دستگاه‌های غیرمجاز نیز اشاره کرد و گفت: بنگاه‌های دارای مجوز وارداتشان مشکلی ندارد، تعرفه واردات پایین و ۴ درصد است و دستگاه‌هایی که غیرقانونی وارد شده‌اند که پیش‌بینی می شود حدود ۷۰ هزار ماینر بصورت غیرمجاز در کشور وجود دارد، نیز با ارایه فرم خوداظهاری وارد چرخه فعالیت قانونی خواهند شد که با تداوم این روند صدور پروانه بهره‌برداری ارتقا می‌یابد.

هادی اضافه کرد: شهرک‌های صنعتی سراسر کشور (حدود ۹۶۰شهرک) مجاز به استقرار این واحدها هستند، در نیروگاه‌ها، مناطق آزاد و ویژه تجاری نیز منعی برای استقرار این دستگاه‌ها بصورت قانونی وجود ندارند. پیش‌بینی‌ها این است که بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار سالانه تولید واحدهای استخراج رمز ارز باشد که برای تامین ارز مورد نیاز کشور عدد قابل اعتنایی است و پتانسیل رشد در این حوزه وجود دارد.

وی تاکید کرد: تامین ارز و سهولت نقل‌وانتقال پول در این حوزه با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد از مزایای این فعالیت است.

منبع: شاتا