به‌گفته جیک سیکا (Jacek Sieka)، رئیس تحقیقات نیم‌باس (Nimbus)، در حال نزدیک‌شدن به اتمام مرحله اول اتریوم ۲.۰ (ETH 2.0  ) هستیم، اما نقش کلیدی اتریوم ۱.۰ همچنان ادامه دارد تا بهترین بخش‌های این دو نسخه به‌تدریج با هم ادغام شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کوین نیک همراه باشید.

نقش کلیدی اتریوم ۱.۰

نیم‌باس روی راه‌حلی برای مسئله قابلیت مقیاس‌پذیری اتریوم (ETH) کار می‌کند و برای هر دو نسخه مشتریانی را در نظر دارد.

سیکا به Cryptonews.com گفت:

«ما انتظار نقش کلیدی اتریوم ۱.۰ در آینده را داریم، اما به‌آرامی به‌سمت یک «اتریوم» قدم برمی‌داریم تا به‌مرور زمان بخش‌های خوب هر نسخه کنار هم جمع شوند».

برخی از فناوری‌های شبکه یکپارچه در دسترس هستند، مانند برنامه مدولار شبکه نظیربه‌نظیر libp2p و سیکا گفت:

اتریوم ۱ و ۲ می‌توانند از طریق همان شبکه به‌هم مرتبط شوند که منجر به افزایش امنیت، مقاومت و مشارکت شبکه می‌شود.

وی افزود:

«ما در همه مناطق اتریوم، ساده‌سازی‌های مشابهی را پیش‌بینی می‌کنیم».

با این حال، وی گفت:

«۲۰٪ نهایی هر مرحله همیشه بزرگ‌ترین چالش آن است» و برای اتریوم ۲.۰ در این مرحله «به‌معنی برطرف‌کردن سایر مسائل باقی مانده است که با توافق روی یک نسخه از مشخصات مربوط به همه مولفه‌های مهم و به‌دست‌آوردن یک تجربه کاربری عالی در محل انجام می‌شود».

به‌گفته رئیس بخش تحقیقات، مشخصات اصلی «قطعی شده و مشخصات شبکه قابل اطمینان و در حال اتمام است»، اما هنوز هم باید روی تجربه کاربر کارهایی انجام شود. وی گفت:

علاوه بر این، کلیه کلاینت‌ها باید ممیزی‌های امنیتی را بگذرانند و کل سیستم باید از نقطه نظر عملکردی و امنیتی تحت آزمایش باشد.

نقش کلیدی اتریوم ۱.۰

اتریوم ۱.۰

این مطلب راهم مطالعه کنید: افزایش خرید اتریوم توسط سرمایه‌گذاران برای دریافت پاداش اتریوم ۲

کیفیت هدف است، نه تاریخ

سیکا نمی‌تواند دقیقا بگوید مرحله صفر اتریوم ۲.۰ چه زمانی است و افزود:

«هدف ارائه کیفیت خاص است، نه عرضه در یک تاریخ خاص».

سیکا در مورد نقش نیم‌باس گفت:

هدف اصلی آن‌ها این است که به‌عنوان یک جزء در اپلیکیشن‌های دیگر تعبیه شوند که ممکن است در روترها، دستگاه‌های تعبیه‌شده و تلفن‌ها از جمله تلفن‌های هوشمند قدیمی‌تر با سخت‌افزار محدود‌کننده منبع اجرا شوند.

وی توضیح داد:

«از آنجا که اکثریت جمعیت جهان یک تلفن دارند، تلفن یک نقطه ورود طبیعی به این اکوسیستم است».

با این توصیف، هدف نیم‌باس پرداختن به مسئله مقیاس‌پذیری اتریوم در این دستگاه‌ها است. بدین منظور، این تیم در مورد روش‌های کاهش پهنای باند و استفاده از باتری هنگام دسترسی به اتریوم تحقیق می‌کند. وی گفت:

«این کار ممکن است به‌شکل انتخاب پروتکل‌های جایگزین برای قسمت‌های خاصی از اپلیکیشن یا تنظیم نحوه کار برای انطباق با رفتارهای معمولی و محدودیت‌های دستگاه‌ها باشد».

همچنین، این کار می‌تواند «از طریق تحقیق در مورد مدل‌های خدمات مشوق که کاربران می‌توانند در شبکه مشارکت داشته باشند و از این طریق پاداش بگیرند، انجام شود، بنابراین یک اقتصاد خدماتی برای دستگاه‌های ناهمگن ایجاد می‌کند».

اپلیکیشن Status Mobile یک مصرف‌کننده اصلی خواهد بود، اما نیم‌باس مشغول یافتن مشارکت با سایر فروشندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار است.

این تیم روی یک کلاینت سبک اتریوم ۱.۰ به‌عنوان بخشی از نیم‌باس کار می‌کند، به‌عنوان مثال، اجرای اتریوم ۲.۰ برای کنترل سپرده‌ها به اتریوم ۱.۰ نیاز دارد. وی افزود:

«با نیم‌باس می‌توانیم هر دو را در یک اپلیکیشن واحد ارائه دهیم»

با توسعه کلاینت‌هایی برای هر دو نسخه، آن‌ها می‌توانند «حداقل پشتیبانی لازم برای نقش کلیدی اتریوم ۱.۰ در کلاینت اتریوم ۲ را وارد کرده و در مصرف منابع صرفه‌جویی کنند».

نقش کلیدی اتریوم 1.0 قبل از ادغام با اتریوم 2.0 چیست

پشتیبانی اتریوم ۲.۰

این مطلب راهم مطالعه کنید: اتریوم کلاسیک به دنبال پشتیبانی ازپروژه های استیبل کوین است

پشتیبانی اتریوم ۲.۰

در حال حاضر، نیم‌باس بر توسعه کامل پشتیبانی اتریوم ۲ متمرکز شده و در عین حال به‌بررسی راه‌های تسریع در پشتیبانی اتریوم ۱.۰ هم می‌پردازد.

سیکا نتیجه‌گیری کرد:

«به‌طور کلی، ما انتظار داریم که پشتیبانی اتریوم ۱.۰ تا زمان اجرا، کاملا عملیاتی شود».

تیم نیم‌باس برای اولین بار در ماه فوریه یک کلاینت اتریوم ۲.۰ تلفن همراه را راه‌اندازی کرد که سیکا گفت باید به‌عنوان آزمایشی برای فشار به مرزها و کشف محدودیت‌ها، نقاط ضعف و فرصت‌های فناوری در نظر گرفته شود. از آنجا که روی عملکرد، پایداری و امنیت تمرکز می‌کنیم، می‌توان آزمایش‌های بیشتری را در ماه‌های آینده انتظار داشت.

در اواخر ژانویه، توسط بنیاد اتریوم به نیم‌باس ۶۵۰،۰۰۰ دلار کمک مالی داده شد که تاکنون میزان این کمک‌ها به ۶۵/۱ میلیون دلار رسیده است.

در همین حال، مردم به‌صورت آنلاین بحث می‌کنند که اتریوم ۲.۰ به اتریوم ۱.۰ چه امکانی خواهد داد، همچنین اظهار نظرکنندگان درباره این صحبت می‌کنند که چه فردی، سود اصلی آن را می‌برد.

منبع: cryptonews