بزرگترین بانک روسیه به نام اسبربانک (Sberbank) در مناقصه‌ای از شرکت‌های تابعه خود درخواست خرید ۴٬۹۱۷ دستگاه خودپرداز دارای کارت گرافیگ با قابلیت پشتیبانی از عملیات بلاک چین را ارائه کرده است. بر اساس گزارش کوین‌تلگراف در مصاحبه‌ای که با دو نفر از متخصصین انجام داده است، به احتمال بسیار زیاد هدف این بانک روسی از خرید دستگاه‌های ATM بهینه سازی شده برای بلاک چین چیزی جز استخراج ارز دیجیتال نیست. در ادامه، این مطلب در مورد علت خرید دستگاه خودپرداز با قابلیت استخراج ارز توسط این بانک روسی صحبت می‌کنیم.

اسبربانک بزرگترین و قدیمی‌ترین بانک روسیه است که نزدیک به ۴۴ درصد از حساب‌های سپرده‌گذاری شخصی روسیه را در اختیار دارد. این بانک در حال حاضر بیش از ۱۴٫۲۰۰ شعبه و ۷۷ هزار دستگاه خودپرداز را در سراسر کشور پهناور روسیه مدیریت می‌کند.

دولت روسیه سهامدار اصلی این بانک است و هرمان گرف (Herman Gref) وزیر سابق اقتصاد و تجارت روسیه وظیفه ریاست و مدیرعاملی این بانک را برعهده دارد. هرمان گرف یکی از طرفداران تکنولوژی‌های جدید به خصوص بلاک چین است و تصمیم دارد بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای خرید دستگاه‌های خودپرداز با قابلیت استخراج ارز دیجیتال هزینه کند.

خرید ۵۰۰۰۰ دستگاه ATM بلاک چین توسط بانک روسیه

اولین خودپرداز با قابلیت استخراج ارز دیجیتال

این مطلب راهم مطالعه کنید: پشتیبانی دستگاههای خودپرداز ژاپن از ریپل برای خرید و فروش راحت توسط کاربران

اولین خودپرداز با قابلیت استخراج ارز دیجیتال

بالاترین رقم برای این مناقصه رقم ۱۰۸٫۵۰۱٫۷۱۸ دلار پیشنهاد شده است که یعنی ۲۲٫۰۶۶ دلار به ازای هر دستگاه ATM. همانطور که گفته شد یکی از شرایط فنی این دستگاه‌های خودپرداز این است که باید به کارت گرافیگ مجهز شوند، در توضیحات مربوط به این دستگاه‌ها آمده است:

کارت گرافیک با قابلیت پشتیبانی از انویدیا کودا (Nvidia Cuda) به عنوان سیستم عامل برای تشخیص تصویر و عملکرد احتمالی بلاک چین

دستگاه خودپرداز بیت کوین (BTC ATM) چیز جدیدی نیست اما دستگاه خودپرداز بانکی با قابلیت پشتیبانی از بلاک چین کاملا عجیب است. سوال اصلی این است که چرا یک بانک به دستگاه‌های خودپرداز دارای کارت گرافیک و با توانایی عملیات بلاک چین نیاز دارد؟ احتمالات مختلفی وجود دارد.

احتمال عرضه روبل دیجیتال با استفاده از بلاک چین

بدون تردید مهمترین مورد استفاده از این دستگاه‌های خودپرداز استخراج ارز دیجیتال است. این احتمال وجود دارد که اسبربانک قصد عرضه ارز دیجیتال مختص به خودش را داشته باشد یا دولت روسیه قصد دارد از شبکه گسترده این بانک برای توزیع روبل دیجیتال استفاده کند.

احتمال دیگری که وجود دارد این است که ممکن است تنها خطایی در توضیحات سند مناقصه رخ داده باشد و کارت گرافیک فقط برای شناسایی تصویر مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که دستگاه‌های خودپرداز از معیارهای تشخیص هویت بیومتریک پشتیبانی می‌کنند، این احتمال منطقی به نظر می‌رسد.

ثبت تراکنش‌های خودپرداز روی بلاک چین

ماتوی ویتوف (Matvey Voytov) مدیر بازاریابی پلتفرم بلاک چین ویوز اینترپرایز (Waves Enterprise) به کوین تلگراف گفته است: «فناوری بلاک چین می‌تواند برای ثبت تراکنش کاربران دستگاه‌های خودپرداز مورد استفاده قرار بگیرد.»

ویتوف توضیح می‌دهد با اینکه معمولا از کارت گرافیک برای استخراج ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما احتمال عرضه ارز دیجیتال ملی توسط اسبربانک وجود ندارد و او باور دارد اشتباهی در سند مورد مناقصه رخ داده است. او همچنین اشاره می‌کند سازمان مالیاتی روسیه هم به تازگی از پلتفرم بلاک چین برای ارائه وام به کسب و کارهای کوچک استفاده می‌کند.

جالب است بدانید نمایندگان مجلس روسیه اخیرا لاحیه‌ای را تصویب کردند که طبق آن مجازات سنگینی برای مبادلات غیرقانونی دارایی‌های دیجیتال در نظر گرفته شده است. یکی از دلایل این امر ممکن است زمینه‌سازی برای عرضه یک ارز دیجیتال ملی باشد.

این مطلب راهم مطالعه کنید: تعیین جریمه و حبس برای فعالیت‌های غیرقانونی ارزهای دیجیتال در روسیه

روسیه هم مانند چین پیش از هر کشور غربی به فکر عرضه ارز دیجیتال ملی است، مهمترین دلیل این موضوع دور زدن تحریم‌های مالی بین‌المللی است که توسط امریکا تحمیل شده است.

با همه گفته‌ها اگر روسیه به فکر عرضه ارز دیجیتال ملی یا روبل دیجیتال باشد، احتمالا اسبربانک اولین بانکی خواهد بود که از آن با خبر خواهد شد. برای توزیع این ارز دیجیتال استفاده از شبکه گسترده بانکی که به سراسر کشور پهناور روسیه دسترسی داشته باشد، بهترین راه خواهد بود. این احتمال هم وجود دارد که شاید این دستگاه‌های ATM بخشی از شبکه گسترده استخراج ارز باشند که از ارز دیجیتال جدید پشتیبانی می‌کنند.

شاید هم همه‌ی این حرف‌ها حدس و گمان باشد و تنها خطایی در تنظیم سند مورد مناقصه رخ داده باشد. باید صبر کنیم ببینیم سرنوشت این دستگاه‌های خود پرداز روسی چه خواهد شد.

فراموش نکنید با دنبال کردن کردن کوین نیک می‌توانید در جریان آخرین اخبار دنیای ارز دیجیتال قرار بگیرید.

 

منبع: cointelegraph