در راستای تصویب طرح تعیین تکلیف دستگاه های ماینر مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از اجرای طرح تعیین تکلیف وضعیت دستگاه های ماینر موجود در کشور از ۲۷ مردادماه خبر داده و گفته است: در راستای اجرای مصوبه هیات وزیران فرآیند اجرایی این طرح از ۲۷ مردادماه آغاز شده و امکان ثبت مشخصات هویتی، تعداد، نوع و مدل دستگاه‌های ماینر در سامانه بهین یاب فراهم شده است.

علیرضا هادی ضمن اشاره به این موضوع که دارندگان این دستگاه‌ها یک ماه برای خوداظهاری فرصت دارند گفته است: دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز می‌توانند از طریق لینک خوداظهاری ایجادشده در صفحه اصلی سامانه بهین‌ یاب، نسبت به ثبت این مشخصات اقدام کرده و حقوق و عوارض دولتی که با هماهنگی گمرک در حال تعیین و پیش‌بینی در سامانه است را پرداخت کنند.

مدیرکل دفتر امور طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره نحوه قانونی کردن فعالیت این دستگاه‌ها بیان کرده است: دستگاه‌هایی که تاکنون به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند صرفا از طریق تکمیل فرم خوداظهاری و مشخص کردن نحوه و مکان استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانند وارد چرخه فعالیت قانونی شوند.

وی در ادامه افزوده است: پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی طرح خوداظهاری، موضوع بند ۵ مصوبه هیأت دولت نیز در وزارت صمت تهیه شده و جهت بررسی و تصویب به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشنهاد شده است و جلسات بررسی و تصمیم‌گیری در این حوزه در حال برگزاری است.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری طرح خوداظهاری دستگاه‌های استخراج رمزارز

ممنوعیت نگهداری از ماینرهای بدون مجوز

وی همچنین توضیح داده است: با توجه به‌دستورالعمل صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری استخراج رمزارز، صدور مجوز صرفا در شهرک‌های صنعتی، مناطق آزاد تجاری و نیروگاه‌های جدیدالاحداث میسر بوده و نگهداری از دستگاه‌ها در مراکز فاقد مجوز ممنوع است.

هادی در خصوص اعتبار مجوزهای صادره اضافه کرد: مدت اعتبار جوازهای تأسیس صادره در حوزه رمزارز شش ماه بوده و صرفا در صورت احراز پیشرفت فیزیکی برای یکبار و به مدت شش ماه تمدید خواهد شد.

هادی درباره تعداد دستگاه های دارای مجوز قانونی در کشور اظهار کرده است: تاکنون تعداد ۶۴۶ فقره جواز تاسیس و ۲ فقره پروانه بهره‌برداری در حوزه استخراج رمز ارزها صادر شده  که پیش‌بینی می‌شود با انجام فرایند خوداظهاری تعداد مجوزهای صادره افزایش داشته باشد.

منبع: برات نیوز