برای آشنایی با شرایط قانون گذاری ارز دیجیتال در اسپانیا و برخورد دولت‌، بانک‌ها و شرکت‌ها در خصوص تکنولوژی بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده در این کشور با کوین نیک همراه باشید.

شرایط قانون گذاری ارز دیجیتال در اسپانیا

نام کشور به انگلیسیSpain
پایتختمادرید (Madrid)
مساحت۵۰۵٫۹۹۰ کیلومتر مربع
جمعیت ۴۶٫۷۵۲٫۰۰۰ میلیون نفر
زباناسپانیایی
واحد پولیورو (EUR)
قانون‌گذاری ارزهای دیجیتالقانون گذاری نشده
مساوی با ارز رسمی کشورغیر مجاز
ICOقانون گذاری نشده
قوانین ضد پولشویی برای ارزهای دیجیتالقانون گذاری شده
خرید و فروش ارز دیجیتالقانون گذاری نشده – مجاز مشمول مالیات
استفاده از بلاک چینقانون گذاری نشده

موقعیت اقتصادی و سیاسی کشور اسپانیا

اسپانیا، با نام رسمی پادشاهی اسپانیا، کشوری جنوب غربی اروپا است. اسپانیا کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا کشوری ثروتمند است که از این نظر در رتبه سیزدهم اقتصاد بزرگ دنیا قرار دارد. گردشگری،‌ معماری و هنر، از جمله صنایع برجسته این کشور محسوب می‌شوند.

این مطلب راهم مطالعه کنید: قانون گذاری ارز دیجیتال در اتریش

وضعیت قانون گذاری ارز دیجیتال در اسپانیا

در ماه فوریه سال ۲۰۱۸، کمیسیون اوراق بهادار ملی و بانک مرکزی اسپانیا، در بیانیه‌ای مشترک، اعلام کردند که ارزهای دیجیتال در این کشور توسط هیچ آژانس قانون‌گذاری‌، منتشر، ثبت، دسته‌بندی، تایید و تصدیق نمی‌شود. بنابراین خرید هرگونه ارز رمزنگاری شده در کشور اسپانیا تحت هیچ شرایطی پشتیبانی و ضمانت نمی‌شود.

هدف اصلی از انتشار این بیانیه، هشدار به سرمایه‌گذاران برای آگاهی از ریسک‌ها یا کلاهبرداری‌های مرتبط با تراکنش‌های رمزارزها بوده است.

وضعیت ارزهای دیجیتال در اسپانیا
وضعیت قانون گذاری ارزهای دیجیتال در اسپانیا

البته دولت اسپانیا قصد ممنوعیت تمام و کمال ارزهای رمزنگاری شده را ندارد و در پی این است تا با ایجاد یک قانون‌گذاری مناسب، رفتاری دوستانه با این تکنولوژی پیش بگیرد. دولت اسپانیا قصد ندارد تا با ممنوعیت ارزهای دیجیتال، شرکت‌های مختلف را از کشور خود دور کند.

این مطلب راهم مطالعه کنید: قانون گذاری ارز دیجیتال در انگلیس

در حال حاضر هیچ گونه قانون‌گذاری مشخصی در خصوص ارزهای دیجیتال در اسپانیا وجود ندارد، به جز این که رمزارزها به عنوان پول رسمی شناخته نمی‌شوند. دولت اسپانیا توجه ویژه‌ای به سرمایه‌گذاران کوچک دارد. به همین دلیل نسبت به عرضه اولیه سکه (ICO) هم حساسیت بالایی به خرج داده است.

همچنین در صورت هرگونه پولشویی و تراکنش‌های ارزهای دیجیتال به منظور تروریسم اقتصادی، دولت اسپانیا مجازات بسیار سنگینی را برای شخص متخاطی در نظر خواهد گرفت.

مالیات در قانون گذاری ارز دیجیتال در اسپانیا

عواید سرمایه از فروش ارزهای دیجیتال توسط یک شخص ساکن اسپانیا، شامل مالیاتی بین ۱۹ تا ۲۳ درصد است. در صورت عبور عواید سرمایه شخص از ۵۰ هزار یورو، بالاترین درصد مالیاتی به آن تعلق خواهد گرفت.

منبع: Global Legal Insights