موسسات مالی، عاملان ایجاد اختلال در صنایع و تجارت‌های بی‌شماری در ۳۰ سال گذشته بوده‌اند؛ و آن‌ها حالا کاملا می‌دانند که یک تکنولوژی انقلابی چه بلایی می‌تواند سر عاملان چنین اتفاقاتی در بازار بیاورد. در این مقاله کوین نیک مشخص می کنیم بلاک چین چیست و چه کارهایی می تواند انجام دهد.

بانک‌ها و موسسات در تکاپوی از دست ندادن جایگاه خود و برای پیشی گرفتن از تغییرات آینده، خیلی زود فعالیت خود را با ایجاد آزمایشگاه‌های تحقیق و توسعه آغاز کردند و با ایجاد مراکز تست و ایجاد همکاری با توسعه دهندگان بلاک چین، سعی در آگاهی تمام و کمال از پتانسیل‌های انقلابی این تکنولوژی دارند.

هرچند که موسسات مالی، جزو اولین کسانی بودند که به سراغ آگاهی از این تکنولوژی رفتند، اما دانشگاه‌ها، دولت‌ها و شرکت‌های مشاوره، روی این تکنولوژی به دقت مطالعه کرده‌اند. البته که تمام این کارها، علاوه بر آن چه که کارآفرینان و توسعه‌دهندگان انجام می‌دهند است. آن‌ها در تلاش هستند تا یا روشی جدید برای استفاده از بلاکچین‌های بیت کوین و اتیریوم کشف کنند یا به کلی یک بلاکچین برای خود ایجاد کنند تا بتوانند کنترلی بر آن داشته باشند.

همه و همه در حال درگیری با هر چه بیشتر فهمیدن سیستم بلاکچین هستند و بانک‌های مرکزی و دولت‌ها و همچنین موسسات مالی به دنبال این هستند تا راهی برای کنترل آن پیدا کنند. چندین سال از این تحقیقات می‌گذرد و تکنولوژی بلاکچین نیز با پیشرفت‌های قابل ملاحضه‌ای همراه بوده است. هرچند با این که هنوز بسیاری از قابلیت‌های بلاکچین زیر سوال است، اما این کار‌هایی است که می‌توان با بلاکچین به ثمر نشاند.

بلاک چین چیست و کاربردهای آن

ارزهای رمزنگاری

ایجاد هویت دیجیتال

همانطور که بارها در مورد ویژگی‌های بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده صحبت شد، بخش هویت تکنولوژی بلاکچین از طریق استفاده کلیدهای رمزنگاری شده برآورده و تکمیل می‌شود. با ترکیب کلیدهای عمومی و خصوصی، هویت دیجیتال قدرتمندی ایجاد می شود که به راحتی قادر به شکسته شدن نیست.

یک کلید عمومی، چیزی است که شما را در بین میلیون‌ها نفر شناسایی می‌کند (مانند یک آدرس ایمیل)، و یک کلید خصوصی چیزی است که از طریق آن می‌توانید با کلید عمومی فعل و انفعال داشته باشید و از ترکیب این دو، امضای دیجیتال شکل می‌گیرد. رمزنگاری، یکی از نیروهای مهم در انقلاب بلاکچین است. برای درک انقلاب بلاک چین باید بدانید بلاک چین چیست.

این مطلب راهم مطالعه کنید: تابع درهم ساز(Hash Function) چیست و چطور امنیت شبکه بیت کوین را تامین می کند؟ 

استفاده به عنوان سیستم ثبت اطلاعات

بلاک چین یکی از بزرگ‌ترین تکنولوژی‌های انقلابی در زمینه ثبت و توزیع اطلاعات است. این تکنولوژی‌ها چه برای ذخیره اطلاعات استاتیک مانند انواع ثبت و چه برای ذخیره داده‌های پویا مانند تراکنش‌ها، بسیار عالی عمل می‌کنند و تبدیل به یک انقلاب در سیستم ثبت شده‌اند.

در مورد استفاده از بلاکچین به عنوان ثبت، داده‌ها می‌توانند روی بلاکچین‌ها با ترکیب هر یک از موارد زیر ذخیره شوند:

  • داده‌های بدون رمزنگاری: این نوع اطلاعات را هر شریک و کاربری در بلاکچین می‌تواند استفاده کند و کاملا شفاف است.
  • داده‌های رمزنگاری شده: این اطلاعات را تنها اشخاصی قادر هستند بخوانند که کلید رمزنگاری را در اختیار داشته باشند. این کلید دسترسی به اطلاعات روی بلاکچین را آزاد می کند و قادر است ثابت کند که چه کسی اطلاعات را در چه زمانی وارد کرده است.
  • اطلاعات هش شده: اطلاعاتی که درون فرمولی پیچیده‌تر و ترکیبی همراه می‌شوند.

هش‌های بلاکچین به طور کلی در ترکیبی از اطلاعات اصلی انجام می‌شوند. برای درک بهتر، اثر انگشت دیجیتالی را تصور کنید؛ در حالی که در یک بلاکچین قرار می‌گیرند، اما بدنه اصلی اطلاعات می‌توانند به صورت آفلاین ذخیره شوند.

چنین سیستم مشترکی از ثبت اطلاعات قادر است راه روش همکاری کمپانی‌‌ها، استودیوها و حتی دو نفر بین یکدیگر را تغییر دهد.

بلاک چین چیست و به چه کارر می آید

تکنولوژی بلاکچین

اثبات تغییر ناپذیری

آینده دیتابیس یک بلاکچین، به نوعی تاریخچه خودش است. به همین دلیل، معمولا به آن لقب غیر قابل تغییر می‌دهند. به زبان دیگر، اگر یک شخص، یک هکر یا موسسه یا حتی دولتی بخواهند در آن تغییری ایجاد کند، باید تلاش و وقت بسیار زیادی را برای تغییر تمامی دیتابیس آن بلاکچین صرف کنند. چرا که این کار نیازمند تغییر تمامی اطلاعات ورودی بعد از این کار است و باید تمام این اعمال در تک تک گره‌های بلاکچین صورت بگیرد. به این صورت، تغییر ناپذیری بلاکچین آن را به یک سیستم ثبت اطلاعات عالی تبدیل کرده است تا یک دیتابیس معمولی و هک یا دستکاری آن به شدت سخت و هزینه بر است.

این مطلب راهم مطالعه کنید:آیا هک بلاک چین امکان پذیر است؟ آشنایی با ۴ روش هک بلاک چین

خدمت به عنوان یک پلتفرم

ارزهای رمزنگاری شده، اولین پلتفرم توسعه یافته توسط تکنولوژی بلاکچین بودند. امروزه، مردم از ایده پتلفرم تبادل ارز دیجیتال، به پلتفرم قرادادهای هوشمند حرکت کرده‌اند. اصطلاح قرار داد هوشمند، به نوعی در بر گیرنده تمامی معنای زمینه خود است، اما این ایده در حقیقت می‌تواند به چند دسته تقسیم شود. اما یکی از مهم‌ترین قراردادهای دیجیتال، مربوط به قرارداد هوشمند اتریوم است. اتریوم خود به تنهایی یک پلتفرم برای کد قراداد هوشمند است.

به طور کلی لازم است که بدانید بلاکچین از یک تکنولوژی جدید به وجود نیامده است، بلکه آن‌ها از طریق یک پیکربندی منحصر به فرد از سه تکنولوژی موجود به شکل گرفته‌اند. این سه تکنولوژی شامل کلید‌های خصوصی رمزنگاری شده، شبکه P2P و برنامه پروتکل می‌شوند. امیدوارم با مطالعه این مطلب پاسخ سوال بلاک چین چیست را یافته باشید.