اگر قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این حوزه را دارید، حتما در ابتدای راه با عبارات و اصطلاحاتی مواجه می‌شوید که شاید برای شما پیچیده و نامفهوم باشد. پیش از این در کوین نیک با برخی از اصطلاحات ارز دیجیتال آشنا شدیم. در این مطلب قصد داریم با تعدادی از اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال آشنا شویم.

۲۰ مورد از اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال

در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین به خوبی جای خود را در سبدهای سرمایه‌گذاری پیدا کرده‌اند. همین امر باعث شده است هر روزه بر تعداد سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال افزوده شود. طبق گزارش‌های اخیر بیش از ۳۵ درصد نسل هزاره در امریکا حداقل یک ارز دیجیتال را خریداری کرده‌اند. حضور جوانان در این عرضه باعث به وجود آمدن عبارت‌ها و اصطلاحاتی شده است که شاید تا به حال به گوش شما نخورده باشد. در ادامه با ۲۰ مورد از اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید: افزایش سرمایه گذرای نسل هزاره روی ارزهای دیجیتال

۱. آربیتراژ (Arbitrage)

آربیتراژ به معنی کسب سود از تفاوت قیمت یک دارایی در دو بازار مختلف است. به عبارت ساده‌تر اصطلاح سود آربیتراژ وقتی به کار برده می‌شود که شخصی یک ارز دیجیتال را در یک صرافی به قیمت ارزان‌تری می‌خرد و آن را در یک صرافی دیگر با قیمت بیشتر می‌فروشد.

۲. ارز فیات (Fiat)

ارز فیات در واقع به پول‌هایی که توسط بانک‌های مرکزی دولت‌ها چاپ و عرضه می‌شوند گفته می‌شود. مانند: دلار، یورو، پوند، ریال و …

۳. ارز ثابت (Stable Coin)

استیبل کوین یا ارز ثابت به ارزی گفته می‌شود که دارای نوسان بسیار کمی باشد و بتوان از آن برای مبادله در کل بازار استفاده کرد.

۴. ارزش بازار (Market Cap)

ارزش بازار «Market Capitalization» از حاصلضرب تعداد ارزهای موجود در بازار در قیمت آن ارز به دست می آید. معمولا ارزش بازار برای شناسایی میزان ریسک سرمایه‌گذاری در یک ارز کاربرد دارد، ارزهایی که ارزش بازار کوچکتری دارند ریسک‌پذیرتر هستند.

۵. اوراق سفید (White Paper)

اوراق سفید یا همان وایت پیپر «White Paper» در واقع همان گزارش دقیق و جامع است که به منظور معرفی یک ارز، ویژگی‌های فنی، خدمات و برنامه‌های آینده آن ارائه می‌شود.

۶. بازار خرسی (BEAR Market)

بازار خرسی یا « BEAR Market» از حالت خرس هنگام مبارزه گرفته شده است. خرس‌ها معمولا هنگام مبارزه دست خود را بالا برده و بر سر حریف می‌کوبند. بازار خرسی هم کنایه از کاهش شدید و نزولی است.

۷. بازار گاوی (BULL Market)

بر عکس خرس که هنگام مبارزه پنجه های خود را به سمت پایین می‌کوبد، گاو نر هنگام مبارزه با شاخ‌های خود حریف را به آسمان پرتاب می‌کند. اصطلاح بازار گاوی « BULL Market » در واقع کنایه از رشد زیاد و صعودی شدن بازار است.

آشنایی با اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال

۸. بالاترین قیمت (ATH)

عبارت «ATH» مخفف « All Time High» و به معنی بالاترین قیمت تاریخ است. وقتی یک ارز به بالاترین قیمت خود می‌رسد و رکورد قیمت قبلی را می‌شکند از عبارت «ATH» استفاده می‌شود.

۹. بگ هولدر (Bagholder)

همیشه هم نگه داشتن ارز دیجیتال به معنی طولانی مدت خوب نیست. اصطلاح بگ هولدر «Bagholder» برای افرادی استفاده می‌شود که آنقدر ارز خود را نگه می‌دارند تا بی ارزش شود.

۱۰. پامپ و دامپ (Pump and Dump)

گاهی اوقات بعضی از خریداران ارز دیجیتال طی یک اقدام گروهی شروع به خرید یک ارز می‌کنند، با افزایش تقاضا ارزش آن افزایش پیدا می‌کند، سپس بعد از اینکه قیمت ارز به یک عدد مشخص رسید ارز خود را می‌فرشند و از آن خارج می‌شوند. در واقع به این بالا بردن مصنوعی قیمت ارز و خارج شدن از آن «pump and dump» گفته می‌شود.

۱۱. توکن (Tokens)

معمولا به ارز دیجیتال هر شبکه، توکن آن شبکه گفته می‌شود. برای مثال توکن شبکه اتریوم، اتر است یا توکن شبکه ریپل XPR.

اما به صورت تخصصی‌تر توکن به ارزهایی گفته می‌شود که خودشان بلاک‌چین مخصوصی ندارند و معمولا روی بلاک‌چین ارز دیگر فعالیت می‌کنند.
بیشتر بخوانید: بیت کوین بهترین راه سرمایه گذاری ۱۰ سال اخیر

۱۲. رکت (REKT)

اصطلاح رکت یا «REKT» در واقع نگارش کوتاه شده کلمه‌ی « wrecked» به معنی نابود شده است. این اصطلاح وقتی به کار می‌رود که فرد یا افرادی در سرمایه‌گذاری دچار اشتباه شود و سرمایه خود را از دست بدهد.

۱۳. فاد (FUD)

اصطلاح فاد مخفف عبارت «Fear, Uncertainty, and Doubt» به معنی ترس، بلاتکلیفی و شک است. این اصطلاح وقتی به کار برده می‌شود که شرایط بازار خیلی مساعد نباشد یا افرادی با منتشر کردن اخبار منفی ترس و تردید در دل دارندگان ارز ایجاد می‌کنند تا ارزهای خود را بفروشند.

به افرادی هم که شایعات و اخبار منفی را منتشر می‌کنند، «Fudster»  گفته می‌شود.

۱۴. فومو (FOMO)

اصطلاح فومو (FOMO) در واقع مخفف عبارت « Fear of Missing Out» یا ترس از دست دادن فرصت است. این اصطلاح وقتی استفاده می‌شود که وقتی یک ارز شروع به رشد می‌کند، عده زیادی از ترس اینکه فرصت کسب سود از این راه را از دست بدهند برای خرید آن هجوم می‌برند.

اصطلاحات ارز دیجیتال

۱۵. مون (Moon)

اصطلاح ماه یا Moon وقتی استفاده می‌شود که یک ارز رشد زیادی را تجربه می‌کند و به اصطلاح به ماه می‌رسد. در کنار آن از اصطلاح «To The Moon» هم استفاده می‌شود که به معنی زمان رسیدن ارزش یک ارز به ماه است، این اصطلاح وقتی به کار می‌رود که فردی یک ارز را خریداری  می‌کند و منتظر گران شدن آن می‌نشیند.

۱۶. معامله حاشیه‌ای (Margin Trading)

معامله حاشیه‌ای یا مارجین تریدینگ (Margin Trading) یکی از پرریسک‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال است که فقط به حرفه‌ای‌ها توصیه می‌شود.

به عبارت ساده مارجین تریدینگ یعنی سرمایه‌گذار مقداری پول از صرافی قرض بگیرد تا با آن معاملات بزرگ‌تری انجام دهد. طبیعی است اگر شناخت درستی از بازار نداشته باشید معامله حاشیه‌ای به ضرر تبدیل خواهد شد.

۱۷. نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

نرخ بازگشت سرمایه یا «Return On Investment» شاخصی است که نسبت سودآوری یا بازده یک سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد و نه فقط در سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال بلکه در همه فعالیت‌های اقتصادی کاربرد دارد.

روش محاسبه ROI عبارتست از: (ارزش فعلی – هزینه) تقسیم بر هزینه کلی

طبیعی است هرچه یک ارز نرخ بازگشت سرمایه بزرگتری داشته باشد، برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است.

۱۸. نهنگ بازار (Whale)

نهنگ به افرادی گفته می‌شود که حجم بسیار زیادی از یک ارز را در اختیار دارد و می‌تواند نقش موثری در بازار آن داشته باشد.

۱۹. هاوینگ (Halving)

هاوینگ در واقع نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است. طبق برنامه از پیش تعیین شده برای کنترل عرضه و تقاضای بیت کوین، پاداش حاصل از استخراج بیت کوین هر چهار سال یکبار نصف می‌شود که به این فرآیند «Halving» گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید:  آیا همزمانی هاوینگ بیت کوین با انتخابات ریاست جمهوری امریکا برنامه ‌ریزی‌ شده بود؟

۲۰. هودل (Hodl)

اصطلاح هودل (Hodl) در واقع به معنی نگه داشتن یک ارز برای مدت طولانی است، اما علت اینکه چرا به آن Hodl می‌گویند، به سال ۲۰۱۳ برمی‌گردد، جایی که یکی از دارندگان بیت کوین در یکی از انجمن‌ها به اشتباه به جای عبارت « I AM HOLDING» از «I AM HODLING» استفاده کرده بود.

امیدواریم آشنایی با این اصطلاحات به شما کمک کند تا سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری را تجربه کنید. اگر شما هم با اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتا آشنایی دارید می‌توانید، در قسمت نظرات با سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر هنوز برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید از خدمات و مشاوره‌های متخصصین کوین نیک استفاده کنید.

 

منبع: cryptominded.com