ارز دیجیتال چیست ؟ آیا از آن باید به عنوان پول آینده و خداحافظی با پول‌های سنتی و رایج یاد کرد؟ در این مطلب از کوین نیک می‌گوییم که ارز دیجیتال چیست، چگونه به دست می‌آید و آینده‌ی آن به چه صورت خواهد بود.

ارز دیجیتال چیست و چه فرقی با ارز سنتی دارد

به زبان ساده، ارز دیجیتال یا به اصطلاح صحیح ، ارز رمزنگاری شده (Cryptocurrency)، یک نوع تبادل مالی بر اساس اینترنت است که هیچ وجود فیزیکی ندارد و با استفاده از توابع رمزنگاری، معاملات مالی آن صورت می‌گیرید. ارزهای رمزنگاری شده که به آن رمزارز هم گفته می شود، از تکنولوژی بلاکچین به منظور به دست آوردن قدرت تمرکز زدایی، شفافیت و تغییر ناپذیری استفاده می‌کند.

به این معنی که بزرگ‌ترین خاصیت این نوع از ارزها این است که هیچ بخشی از آن توسط هیچ مرکز خاصی کنترل و هدایت نمی‌شود. قابلیت تمرکز زدایی تکنولوژی بلاکچین، باعث شده است تا ارز دیجیتال از نظر تئوری نسبت به روش‌های قدیمی کنترل و نفوذ دولت‌ها بر ارزهای سنتی در امان باشد.

دو شخص به راحتی می‌توانند این ارز را با کلیدهای (رمز) خصوصی و عمومی، بدون هیچ نگرانی بین یک دیگر جا به جا کنند. این جا به جایی با هزینه‌ای اندک برای انتقال انجام می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد تا دیگر با هزینه‌های گزاف تبادل ارزهای سنتی رو به رو نشوند.

ارز دیجیتال چیست و مزایای آن

ارزهای رمزنگاری شده، امروز به یکی از پدیده‌های جامعه دنیا تبدیل شده‌اند و مردم دائما به دنبال این هستند که ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان آن را به دست آورد. در این مطلب ما نیز سعی داریم تک تک جزییات لازم در خصوص رمزارزها را با شما به اشتراک بگذاریم.

این روزها، به سختی می‌توان بانکی بزرگ، شرکتی با درآمد عظیم، یک کمپانی خاص یا دولتی را پیدا کرد که روی ارزهای دیجیتال تحقیق نکرده باشد. اما مسئله این است که فراتر از سر و صدای به وجود آمده، بسیاری از مردم، حتی بانک‌ها، مشاوران، دانشمندان و توسعه دهندگان، آگاهی بسیار محدودی نسبت به رمزارزها دارند و حتی اگر هم به دنبال یادگیری آن باشند، گاها نسبت به متوجه شدن ایده پایه‌ای آن نیز شکست می‌خورند.

بنابراین در این مطلب از کوین نیک قدم به قدم توضیح می‌دهیم که ارز دیجیتال چیست .

یادگیری پایه و اساس ارز دیجیتال

  • ارزهای دیجیتالی از کجا سرچشمه گرفته‌اند؟
  • چرا باید در مورد ارزهای دیجیتال اطلاعات کسب کنیم؟
  • چه چیزهایی را باید در مورد ارزهای رمزنگاری شده بدانیم؟

ارز دیجیتال چیست و چطور کار می‌کند؟

این موضوع را شاید افراد کمی بدانند، اما ارز دیجیتال به عنوان یک محصول جانبی از یک اختراع دیگر به وجود آمده است. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، مخترع ناشناس بیتکوین، که اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتال محسوب می‌شود، هرگز قصد نداشت که اصلا یک ارز خلق کند.

در طی معرفی بیتکوین در اواخر سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو اعلام کرد که او یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا «Peer to Peer Electronic Cash System» توسعه داده است.

قصد او تولید چیزی بود که تا پیش از این امکان آن وجود نداشت. او از این نوع سیستم تبادل ارز دیجیتال به منظور جلوگیری از هزینه‌های گزاف و اضافی و مدیریت آن توسط دولت‌ها در هنگام جا به جایی پول پرده برداشت. به لطف تمرکز زدایی این ارز دیجیتال، هیچ سرور، هیچ شخص و هیچ مرکزی، کنترلی روی آن ندارند.

مهم‌ترین بخش اختراع بیت کوین نیز همین بود. ساتوشی ناکاموتو توانست راهی پیدا کند تا این ارز دیجیتال را با استفاده از تمرکز زدایی ایجاد کند. البته خیلی‌ها بودند که در دهه نود، قصد تولید چنین سیستمی را داشتند، اما در اختراع آن شکست خوردند.

ساتوشی ناکاموتو پس از این که تلاش‌های شکست خورده متمرکز برای تولید چنین ارزی را مشاهده کرد، او تلاش کرد تا سیستم پول دیجیتال را بدون وجود یک مرکز خاص تولید کند. به جای یک مرکز، این شبکه همتا به همتا است که اطلاعات را جا به جا می‌کند و کسی قادر به مدیریت آن نیست.

همین تصمیم او باعث شد تا ارزهای رمزنگاری شده متولد شوند. همین تصمیم، قطعه‌ گمشده‌ای بود که ساتوشی با استفاده از آن‌ها، به ارز دیجیتال پی برد و بیت کوین را خلق کرد. چرایی دلیل آن کمی فنی و پیچیده است، اما اگر به آن پی ببرید، نسبت به بسیاری از مردم آگاهی فراوانی از رمزارزها خواهید یافت. ما سعی می‌کنیم به ساده‌ترین شکل ممکن این موضوع را توضیح دهیم:

برای دریافت ارز دیجیتال، اول باید بدانید ارز دیجیتال چیست و سپس شما به یک شبکه پرداختی همراه با یک اکانت (حساب کاربری)، میزان حساب و تراکنش نیازمند هستید. اما یک مشکلی بزرگی که هر شبکه پرداختی با آن رو به رو است تا آن را رفع کند، جلوگیری از به اصطلاح، هزینه‌های دو گانه یا دو بار خرج است: به این معنی که از استفاده دوباره‌ی یک موجودیت یا یک میزان از ارز دیجیتال، جلوگیری شود. در ارزهای رایج، این امر با کنترل یک سرور مرکزی کنترل می‌شود تا حساب‌ها را چک کند و مانع استفاده یک شخص از پول خود در چند جای مختلف شود.

اما حالا، با ظهور شبکه مرکز زدایی، دیگر خبری از این سرورها نیست که پول یک شخص را کنترل کند. اما همچنان برای جلوگیری از استفاده دوگانه، این پول‌های دیجیتال نیاز به کنترل دارند. حال دو مشکل پدید آمده است: هزینه‌های دوگانه و اینکه چطور می‌توان حساب‌ها را کنترل کرد. این جا است که شبکه مرکز زدایی، با کمک تکنولوژی بلاکچین،‌ این کار با استفاده از تک تک موجودیت های حاضر در این شبکه انجام می‌دهد. هر همتایی در این شبکه، نیاز به این دارد که فهرستی از تمامی تراکنش‌های خود داشته باشد تا برای تایید عدم استفاده دوباره از حساب یا هزینه‌های دوگانه، در آینده بررسی شود.

اما باز هم مسئله این است که این فهرست نیاز به تایید و رضایت دارد تا شخص خاصی نتواند آن را دور بزند و بنابراین باز هم نیاز به یک مرکز برای کنترل آن احساس می‌شود. پس رمزارزها چگونه از این مشکل عبور کرده‌اند؟ همین موضوع باعث می‌شد تا ایجاد ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده در دهه ۹۰ با شکست رو به رو شوند تا این که ساتوشی ناکاماتو، از ناکجا آباد موفق به کشف و حل این مشکل شد. در حقیقت، هیچ شخصی تا پیش از این باور نداشت که اصلا این کار امکان پذیر است.

اما ساتوشی ثابت کرد که این کار ممکن است. بزرگ‌ترین دستاورد او این بود که می‌توان بدون وجود یک مرکز و دولت خاص، این فهرست مهم را به صورت قانونی و بدون کنترل یک شخص بررسی و از عدم هر گونه دزدی یا استفاده غیرقانونی جلوگیری کرد. این اختراع بود که در کنار آن، به عنوان یک اختراع جانبی، ارزهای رمزنگاری شده متولد شد، بخشی که این راه حل شگفت انگیز را هیجان انگیز، تحسین برانگیز و قابل استفاده کرد.

این مطلب راهم مطالعه کنید: بیت کوین (Bitcoin) چیست و به چه کار می آید؟

ارز دیجیتال چیست و چرا به آن ارز رمزنگاری شده می‌گویند؟

اگر تمامی سر و صداهای اطراف ارز دیجیتال رمزنگاری شده را کنار بگذاریم و آن را به یک معنای ساده تبدیل کنیم، متوجه خواهید شد که این ارز دیجیتال، تنها یک ورودی محدود به بانک اطلاعاتی است که هیچ شخصی نمی‌تواند بدون انجام شرایط خاص و لازم، آن‌ را تغییر دهد. شاید به نظر این معنی معمولی باشد، اما باور کنید یا نه، این دقیقا چیزی است که می‌تواند یک ارز را معنی کند.

برای برداشتن پول رایج از بانک چه کاری انجام می‌دهید؟ آیا کاری بیشتر از این که اطلاعات خود را وارد می‌کنید و پول برداشت می‌کنید انجام می‌دهید؟ یا از طریق کارت‌های بانکی و وارد کردن رمز، یا از طریق پر کردن اطلاعات ورودی برای پرداخت به صورت آنلاین، این کار به سادگی انجام می‌شود. برداشت و جا به جایی پول، تماما به اطلاعات ورودی تایید شده مربوط می‌شود که شخص را به حساب خود و موجودی درون آن و تراکنش‌ها متصل می‌کند.

بنابراین، برای معنی کردن مناسب رمزارزها، باید گفت که ارزهای رمزنگاری شده، نوعی معاملات بر اساس اینترنت هستند،‌ که برای عمل تراکنش مالی، از دانش رمزنگاری اطلاعات استفاده می‌کند. حال این ارز دیجیتال، با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، نه تنها تایید می‌شوند، بلکه دیگر توسط دولت و مرکز خاصی اداره نمی‌شوند، شفاف هستند و کسی نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.

ارز دیجیتال چیست و کارکردهای آن

چگونه یک تراکنش تایید و ثبت می‌شود؟

در مکانیزم اطلاعات ارزهای رمزنگاری شده، یک رمزارز مانند بیت کوین، روی شبکه همتاها تمرکز دارد. هر همتا، یک اطلاعات ثبت شده کامل از تاریخ تمامی تراکنش‌ها دارد. یک تراکنش در این شبکه، فایلی است که می‌گوید برای مثال، «محسن X مقدار بیت کوین برای فاطمه واریز کرد» و این فایل توسط رمز شخصی محسن امضا شده است. این فایل و رمز آن هیچ چیز ویژه‌ای نیست و تنها یک رمزنگاری ساده است. زمانی که این فایل توسط این رمز امضا شد، این تراکنش در شبکه منتشر می‌شود و از یک همتا به هر همتای دیگری ارسال می‌شود. این تکنولوژی p2p یا Peer to Peer یا همتا به همتا پایه نامیده می‌شود.

بلاکچین و ارز رمزنگاری شده

زمانی که یک تراکنش انجام شود، تقریبا به سرعت توسط شبکه مورد نظر شناخته می‌شود. اما این شناخت، دلیلی بر تایید نیست و تایید آن مقداری زمان نیاز دارد.

تاییدیه، مفهوم حیاتی ارزهای رمزنگاری شده است. می‌توان گفت رمزارزها تماما در مورد تاییدیه‌ها هستند.

تا زمانی که یک تراکنش تایید نشود، در انتظار باقی می‌ماند و می‌توان آن را به اصطلاح فورج یا ساخت. اما زمانی که تراکنش تایید شود، همانند این است که زیر یک سنگ بزرگ محفوظ شده است، نه می‌توان آن را بازگرداند، نه می‌توان آن را دست کاری کرد و نه حتی آن را هک کرد. به نوعی این تراکنش وارد فهرست تراکنش‌های تغییرناپذیر می‌شود که به آن بلاکچین می‌گویند.

تنها این ماینرها هستند که می‌توانند معاملات و تراکنش‌ها را تایید کنند. این وظیفه آن‌ها در شبکه ارز دیجیتال رمزنگاری شده است. زمانی که یک معامله توسط یک ماینر تایید شد، تمامی اطلاعات ماینر به بانک اطلاعاتی اضافه می‌کنند و تبدیل به بخشی از بلاکچین می‌شود.

برای این کار، ماینرها با توکن‌های ارزهای دیجیتال، پاداش دریافت می‌کنند. فعالیت ماینرها، مهم‌ترین بخش سیستم ارزهای رمزنگاری شده است که باید در مورد آن‌ها آگاهی کسب کنید. واقعا این ارز دیجیتال چیست ؟

این مطلب راهم مطالعه کنید: اتریوم چیست ؟

ماینینگ ارز دیجیتال چیست؟

اصولا هر کسی می‌تواند یک ماینر باشد. از آن جایی که یک شبکه غیر متمرکز هیچ نماینده‌ای برای این وظیفه ندارد، ارز دیجیتال به یک نوع مکانیزم نیاز دارد تا از سو استفاده‌های احتمالی یک شرکت یا یک دولت برای کنترل ارزها جلوگیری کند. تصور کنید یک شخص هزاران همتا تولید و تراکنش‌های ایجاد شده را گسترش دهد. با این اتفاق این سیستم به سرعت می‌شکند.

بنابراین، ساتوشی ناکاموتو برای این شبکه خود قانونی تعیین کرد که ماینرها برای سرمایه‌گذاری، نیاز به یک سری کارها با کامپیوترهای خود برای واجد شرایط شدن این وظیفه دارن. در حقیقت، آن‌ها باید یک هش «Hash» پیدا کنند. هش یک فرمول تصادفی و پیچیده است که در فرآیند تراکنش‌های ارز دیجیتال استفاده می‌شود. این هش باعث اتصال یک بلاک جدید با شخص ماینر می‌شود. این الگوریتم را تاییدیه‌ای برای ماینرها می‌دانند. در بیت کوین، این هش بر اساس الگوریتم SHA 256 بنا شده است.

نیازی نیست که به طور کامل از جزییات SHA 256 آگاه شوید. تنها نکته مهم که باید بدانید این است که این الگوریتم، اساس یک پازل رمزنگاری شده است که ماینرها برای حل آن رقابت می‌کنند. زمانی که یک راه حل پیدا شد، ماینری که آن را پیدا کرده، می‌تواند با آن یک بلاک بسازد و آن را به شبکه بلاکچین اضافه کند. به عنوان پاداش، این شخص این حق را به دست می‌آورد که تراکنشی انجام دهد که مقدار مشخصی بیت کوین به او تعلق می‌گیرد. این کار تنها راه تولید بیت کوین است.

بیت کوین تنها زمانی تولید می شود که یک ماینر، یکی از پازل‌های رمزنگاری شده را حل کند. از آن جایی که سختی حل این پازل‌ها نیاز به قدرت کامپیوتری را برای سرمایه‌گذاری ماینرها افزایش داده و تعداد ‌‌آن‌ها رشد زیادی پیدا کرده است، تنها مقدار مشخص شده‌ای از توکن ارز دیجیتال را می‌توان در زمان تولید کرد. این بخشی از وفاقی است که هیچ همتایی در شبکه نمی‌تواند آن را بشکند.

خصوصیت‌های انقلابی ارز دیجیتال

اگر واقعا به این موضوع فکر کنید، بیت کوین به عنوان یک شبکه غیر متمرکز که به درستی آئین وفاق را در مورد حساب‌ها و موجودی‌ها رعایت می‌کند، واحد پولی بیشتری نسبت به رقمی است که در حساب بانکی خود می‌بینید. این ارقام در حساب بانکی شما مگر چه چیزی هستند؟ یک سری اطلاعات که هر شخصی قادر است بدون این که شما مشاهده‌ای بر آن‌ها داشته باشید و قوانینی که از آن‌ها خبر ندارید، تغییر دهند.

اساسا، رمزارزها، ورودی‌های پیرامون توکن‌ها در بانک اطلاعاتی غیرمتمرکز هستند. به همین دلیل به آن‌ها ارز رمزنگاری شده می‌گویند چرا که تمامی آئین وفاق در آن توسط رمزنگاری قدرتمند، محفوظ شده است. رمزارزها، روی این شبکه رمزنگاری ساخته می‌شوند و هیچ شخصی و هیچ دولت و کشور دیگر آن‌ها را نمی‌سازد و تمامی این رمز‌ها با قدرت ریاضی ساخته می‌شوند. در این حد که احتمال سقوط یک فضانورد به درون خانه شما، بسیار بیشتر از لو رفتن و در معرض خطر قرار گرفتن آدرس بیت کوین است!

زمانی که از خود می‌پرسیم ارز دیجیتال چیست، یکی از بهترین روش‌های توصیف آن، بیان خصوصیت‌هایی است که هیچگاه ارز‌های رسمی و سنتی قادر به داشتن آن‌ها نیستند. برای توصیف ارز دیجیتال نیاز به این داریم تا آن را بین خصوصیات تراکنشی و خصوصیات پولی جدا کنیم.

خصوصیات ارزهای دیجیتالی

برگشت ناپذیری: زمانی که یک تراکنش در شبکه ارز دیجیتال صورت بگیرد و سپس تایید شود، امکان برگشت این تراکنش وجود ندارد. هیچ شخصی هرگز قادر نیست این کار را انجام دهد؛ نه شما، نه بانک، نه رئیس جمهور، نه یک کشور نه یک ماینر و نه حتی ساتوشی ناکاماتو. وقتی پولی را ارسال کرده باشید، برای همیشه رفته است. چه آن را به اشتباه برای یک کلاه بردار ارسال کرده باشید یا چه یک هکر به کامپیوتر شخصی شما نفوذ کرده باشد و به کیف پول دیجیتالی دسترسی پیدا کند.

نام مستعار: در شبکه ارز دیجیتال رمزنگاری شده، نه تراکنشی و نه حسابی به اطلاعات شخصی دنیای واقعی شما متصل نیستند.  زمانی که بیت کوین دریافت می‌کنید، این بیت کوین به اصطلاح روی آدرسی قرار دارد که به صورت تصادفی توسط زنجیره‌ای از ۳۰ حرف قرار دارد. معمولا می‌توان جریان تراکنش‌ها را آنالیز کرد، اما این امر لزوما این امکان را ایجاد نمی‌کند که آدرس واقعی و اطلاعات شخصی شما در دنیای واقعی را بتوان در آن یافت.

سریع و جهانی: تراکنش‌ها به سرعت در شبکه منتشر و ظرف چند دقیقه نیز تایید می‌شوند. از آن جایی که این تراکنش‌ها توسط اینترنت جهانی صورت می‌گیرند،‌ آن‌ها کاملا با موقعیت فیزیکی شما بی‌تفاوت هستند و فرقی ندارد کجای دنیا مشغول انجام تراکنش هستید. مهم نیست که بخواهید بیت کوین را به همسایه خود بفرستید یا آن را به یک شخص در آن سر دنیا ارسال کنید.

امن: ارزهای رمزنگاری شده، درون یک سیستم رمزنگاری شده عمومی قفل هستند. فقط و فقط شخصی که دارای کلید شخصی برای دسترسی به ارز دیجیتالی خود است، قادر خواهد بود تا رمزارزها را ارسال کند. رمزنگاری قوی و جادوی اعداد و ارقام بزرگ، باعث شده‌اند تا این تدبیر امنیتی غیر قابل نفوذ شود. یک آدرس بیت کوین، از یک منطقه نظامی یک کشور نیز امن‌تر است.

بدون نیاز به اجازه: برای این که یک پول سنتی را برای مثال به صورت آنلاین کارت به کارت کنید، باید وارد بانک یا نرم‌افزارهای مرتبط با بانک‌ها شوید و به نوعی آن‌ها از این جا به جایی آگاه می‌شوند. اما برای استفاده از رمزارزها، نیازی نیست که از کسی اجازه بگیرید. برای این کار کافی است یک نرم افزار را که آن هم رایگان است، روی گوشی یا کامپیوتر خود نصب کنید. بعد از این که آن را نصب کردید، می‌توانید بیت کوین یا هر ارز دیگری را دریافت یا ارسال کنید. هیچ کس نیز حق دخالت به این کار را ندارد؛ هیچ نگهبانی نیست که ورود و خروج شما را تحت نظر بگیرد.

ارز دیجیتالی چیست خصوصیات پولی

عرضه کنترل شده: بسیاری از رمزارزها به صورت توکن‌های محدود عرضه می‌شوند. برای مثال در مورد بیت کوین، عرضه این ارز دیجیتال در طی سال‌های اخیر به مراتب کاهش یافته است و رقم نهایی آن در سال ۲۱۴۰ به پایان می‌رسد. تمامی رمزارزها، عرضه خود را توسط یک برنامه‌ریزی کدنویسی شده کنترل می‌کنند. به این معنی است که عرضه پولی یک ارز رمزنگاری شده در آینده می‌تواند به سختی محاسبه شود و این موضوع ممکن است ارزش آن را به مراتب افزایش دهد.

قرض و بدهی نه، اما حامل بله: پول بی‌پشتوانه (Fiat-Money به پولی گفته می‌شود که ارزش ذاتی ندارد و ناشی از دستور دولت و قانون صورت می‌گیرد) در حساب بانکی شما از طریق بدهی و قرض شکل گرفته است. این پول از طریق سیستم بدهی شکل گرفته است. در سیستم ارزهای رمزنگاری شده، چنین چیزی وجود ندارد.

برای این که از تاثیر انقلابی ارزهای رمزنگاری شده آگاه شوید، نیاز به این دارید که هر دو خصوصیات آن‌ها را در نظر بگیرید. بیت کوین یا هر ارز رمزنگاری شده دیگری، غیرقابل برگشت، بی نیاز به اجازه و بررسی و هیچ ارتباطی هم به آدرس و اطلاعات واقعی شما ندارد و به همین دلیل معاملات درون آن از کنترل بانک‌ها و دولت‌ها بر تراکنش‌های مالی خارج است و نمی‌توانند دخل و خرج مردم خود در این شبکه را بررسی کنند. هیچ کس نمی‌تواند مانع استفاده از بیت کوین شود، هیچ کس نمی‌تواند قبول کردن پرداخت و دریافت بیت کوین را ممنوع کند و نمی‌توانید یک تراکنش را بازگردانید.

به عنوان یک پول با محدودیت‌های عرضه کنترل شده که توسط دولت یا بانک قابل تغییر نیست، ارزهای رمزنگاری شده به سیاست‌های پولی حمله کرده‌اند. آن‌ها دستان بانک‌های مرکزی از کنترل تورم و افت عرضه پول با دستکاری‌های مختلف را قطع کرده‌اند.

این مطلب راهم مطالعه کنید:استخر استخراج چطور به کمک ماینرها می آید؟

ارز دیجیتال چیست طلوع یک اقتصاد جدید

بیشتر به دلیل انقلابی بودن خصوصیت ارزهای رمزنگاری شده، آن‌ها تبدیل به یک موفقیت برای خالقین خود مانند ساتوشی ناکاتو شده‌اند که البته برخی از آن‌ها چنین موفقیتی را در رویاهای خود هم نمی‌دیدند. در حالی که خیلی‌های دیگر تلاش کردند تا یک سیستم ارز دیجیتال بسازند و نتوانستند کاربران زیادی را به سمت خود جذب کنند، بیت کوین چیزی داشت که اشتیاق و شیفتگی خاصی را برانگیخت. گاهی اوقات این ارز دیجیتال حسی شبیه به یک کیش و آیین پیدا کرده است تا یک تکنولوژی.

ارزهای رمزنگاری شده، طلای دیجیتالی هستند. پولی که از نفوذ دولت‌ها در آن محفوظ است. پولی که وعده داده شده تا ارزش خود را در آینده حفظ و افزایش دهد. همچنین رمزارزها راحت و سریع هستند و در مقیاس جهانی، هر شخصی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند و به جا به جایی پول یا خرید محصول بپردازد. البته آن‌ها به اندازه کافی خصوصی و ناشناس هستند که بتوان بدون مشکل از آن‌ها در بازار سیاه یا هر عمل اقتصادی غیرقانونی استفاده کرد.

رمزارزها باعث تولد یک بازار بسیار پویا و با رشد سریع شده‌اند. صرافی‌های دیجیتالی مانند Okcoin یا Shapeshift، قادر هستند هزاران ارز رمزنگاری شده را معامله کنند. میزان حجم معاملات روزانه آن‌ها، فراتر از سهم و موجودی صرافی‌های اروپایی شده است. تا حالا تا حدودی متوجه پاسخ سوال ارز دیجیتال چیست شده اید اما مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

البته در این اقتصاد غنی سکه‌ها و توکن‌های ارزهای دیجیتال، یک شخص ممکن است با نوسانات شدیدی رو به رو شود. بسیار عادی است که برای مثال یک سکه در یک روز ۱۰ درصد سود داشته باشد و در روزی دیگر ۱۰۰ درصد سود. اگر هم خوش شانس باشید، ممکن است یک روز ارزش یک سکه ۱۰۰۰ برابر شود.

ارز دیجیتال چیست و انواع آن

با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال

در حالی که بیت کوین به عنوان یکی از مشهورترین ارزهای رمزنگاری شده شناحته می‌شود و دیگر ارزها نتوانسته‌اند به اندازه آن تاثیرگذار ظاهر شوند، دلیل بر این نیست که سرمایه‌گذاران و کاربران روی دیگر ارزها حساب باز نکنند. در این بخش چند رمزارز با ارزش را معرفی می‌کنیم:

بیت کوین

 اولین و مشهورترین ارز رمزنگاری شده. بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال استاندارد در تمامی صنعت رمزارزها شناخته می شود و برای پرداختی‌های جهانی و به عنوان پول قانونی جرایم سایبری مانند بازارهای دارکنت یا باج افزارها استفاده می‌شود. پس از ۷ سال از حضور بیت کوین در بازار، ارزش این ارز دیجیتال از صفر به بیش از ۱۰۰۰ دلار و حجم تراکنش‌های آن نیز به بیش از ۲۰۰ هزار تراکنش در روز رسیده است.

اتیریوم

زاییده افکار یک نابغه رمزنگاری جوان به نام ویتالیک بوترین، این ارز دیجیتال در دومین جایگاه سلسله مراتب رمزارزها قرار می‌گیرد. بلاک چین این ارز نه تنها شامل تمامی خصوصیت‌های بیت کوین می‌شود،  بلکه قادر است علاوه بر پردازش تراکنش‌ها، برنامه‌ها و قراردادهای پیچیده را نیز پردازش کند.

این انعطاف‌پذیری باعث می‌شود اتیریوم بهترین ابزار برای بلاک چین باشد. اما این خصوصیت هزینه خود را دارد. بعد از هک DAO که یک قرار داد هوشمند برپایه اتیریوم است، سازندگان آن تصمیم گرفتند تا هارد فورک (بلاکچین) را بدون آئین وفاق انجام دهند که نتیجه آن ظهور اتیریوم کلاسیک شد. همچنین، چندین کلون اتیریوم و خود اتیریوم، به خودی خود میزبان چندین توکن مانند DigixDAO و Augur هستند. این امر اتیریوم را بیشتر تبدیل به یک خانواده ارزهای دیجیتال کرده است تا یک ارز منفرد.

ریپل

در حالی که ریپل یک ارز رمزنگاری شده بومی به نام XRP در اختیار دارد، اما بیشتر در ارتباط با یک شبکه برای پردازش‌های IOU یا بدهی‌ها (I owe you) است تا این که به خودی خود یک ارز دیجیتال محسوب شود. ارز دیجیتالی آن یعنی XRP، به عنوان یک مدیوم برای ذخیره و تبادلات استفاده نمی‌شود، بلکه بیشتر به عنوان یک توکن برای مراقبت از شبکه در برابر اسپم‌ها استفاده می‌شود. ریپل، بر خلاف بیت کوین و اتیریوم، از آن جایی که تمامی کوین‌های از قبل استخراج شده‌اند، هیچ ماینینگی ندارد.

لایت کوین

لایت کوین یکی از اولین ارزهای رمزنگاری شده پس از ظهور بیت کوین است و به عنوان نقره دیجیتالی پس از بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال شناخته شد. سریع‌تر از بیت کوین، داشتن میزان بزرگی از توکن و الگوریتم جدیدی از ماینینگ، ویژگی‌هایی هستند که باعث شدند لایت کون را یک نوآوری واقعی بدانند؛ شایسته جایگاه برادر کوچک بیت کوین.

در حالی که لایت کن نتوانست استفاده درستی در دنیای واقعی از خود نشان دهد و جایگاه دومی خود پس از بیت کوین را از دست داد، اما با این حال همچنان به صورت فعال توسعه و تبادل و به عنوان یک پشتیبان برای شکست احتمالی بیت کوین نگهداری می‌شود.

مونرو

مونرو، برجسته‌ترین مثال برای الگوریتم CryptoNight است. این الگوریتم خلق شد تا قابلیت‌های حریم خصوصی که بیت کوین فاقد آن‌ها است را به این ارز دیجیتال اضافه کند. اگر از بیت کوین استفاده کنید، هر تراکنشی در بلاکچین مستند می‌شود و می‌توان رد این تراکنش‌ها را دنبال کرد. با ایجاد ایده امضای دیجیتال حلقه‌ای، الگوریتم CryptoNight قادر شد تا این دنبال کردن رد تراکنش‌ها را قطع کند.

مونرو زمانی به بالاترین شهرت خود دست یافت که در تابستان ۲۰۱۶، بازارهای دارکنت تصمیم گرفتنت تا آن را به عنوان یک ارز رسمی بشناسند. نتیجه آن، افزایش با ثابت قیمت آن شد که البته استفاده واقعی از مونرو بسیار نا امید کننده ظاهر شد.

به جز تمامی این ارزهای دیجیتالی معرفی شده، رمزارزهای زیادی وجود دارند که یافتن پاسخ سوال ارز دیجیتال چیست را دشوار می‌کند. بسیاری از آن‌ها هیچ چیز به جز جلب کردن توجه سرمایه گذاران و درآمد زایی برای صاحبانشان نیستند. اما همچنین بسیاری از آن‌ها نیز توانسته‌اند در زمینه تکنولوژی ارزهای رمزنگاری شده، از خود خلاقیت نشان دهند.

بازارها همیشه تغییر می‌کنند. اما حقیقت ماجرا این است که ارزهای رمزنگاری شده، آمده‌اند تا بمانند و قصد دارند تا دنیا را تغییر دهند. همین حالا نیز آن‌ها رفته رفته در حال تغییر برخی امور عادی زندگی هستند که صدها سال است آن را پیش گرفته‌ایم. مردم در سرتاسر دنیا برای خود بیت کوین خریداری می‌کنند تا زمانی که ارز ملی آن‌ها با کاهش ارزش رو به رو شد، پس از اندازی ارزشمند داشته باشند. نه تنها مردم و زندگی آن‌ها، بلکه بازارهای سیاه و جرایم سایبری دارکنت‌ها نیز این ارزها را بیش از پیش جدی گرفته‌اند. همچنین کمپانی‌های بزرگ به خوبی از قدرت قراردادهای هوشمند یا توکن‌های اتیریوم نیز آگاه شده‌اند.

انقلاب ارزهای دیجیتال چند سالی است که شروع شده و سرمایه‌گذاران سازمانی شروع به خرید رمزارزها کرده‌اند. همچنین بانک‌ها و دولت‌ها نیز متوجه شده‌اند که ظهور و قدرت گرفتن رمزارزها، به کنترل آن‌ها روی اقتصاد پایان خواهد داد. امیدوارم با مطالعه این مطلب پاسخ سوال ارز دیجیتال چیست را یافته باشید.