در این مقاله از کوین نیک با شرایط قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا و برخورد دولت‌، بانک‌ها و شرکت‌ها در خصوص تکنولوژی بلاک چین و ارز دیجیتال در این کشور بیشتر آشنا می‌شویم.

وضعیت قانون گذاری ایالات متحده آمریکا

نام کشور به انگلیسی USA – United States of America
پایتخت واشنگتن دی سی (Washington D.C)
مساحت ۹٫۸۳۳٫۵۱۷ کیلومتر مربع
جمعیت ۳۲۸٫۲۳۹٫۵۲۳ میلیون نفر
زبان انگلیسی
واحد پول دلار (USD)
قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال قانونی
پرداخت با ارز دیجیتال به عنوان ارز رسمی قانونی
ICO مجاز اما تحت قوانین
قوانین ضد پولشویی برای ارزهای دیجیتال قانون گذاری شده
خرید و فروش ارز دیجیتال مجاز مشمول مالیات

موقعیت کشور

ایالات متحده آمریکا، یک جمهوری فدرال، تشکیل شده از ۵۰ ایالت، ۵ سرزمین خود مختار و چندین جزیره پراکنده است. پرجمعیت‌ترین شهر این کشور، نیویورک است. آمریکا چهارمین کشور دنیا از نظر وسعت و سومین کشور دنیا از نظر جمعیت است. از نظر تولید، ایالات محتده در رتبه دوم قرار دارد و دارای یک اقتصاد فرا صنعتی و عظیم است. همچنین این کشور صاحب ۳۳/۴ درصد ثروت دنیا است.

قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در آمریکا

در ایالات متحده آمریکا، ارزهای دیجیتال در مرکز توجه فدرال و فرمانداری ایالت‌ها قرار دارد. بخش بزرگی از تمرکز فدرال آمریکا، روی مسائل آژانسی و اداری است. گروهی که روی قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا نقش دارند، عبارت‌اند از: کمیسیون بورس و اوراق بهادار، کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالا، کمیسیون فدرال تجارت و خزانه‌داری آمریکا. با این که اعضای زیادی در خصوص قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا نقش دارند، اما تا به حال قانون‌گذاری رسمی زیادی در خصوص ارزهای دیجیتال صورت نگرفته است.

اما به طور کلی، آژانس‌های فدرال و قانون‌گذاران، ارزهای دیجیتال را ستایش کرده‌اند و آن را بخش مهمی از ساختار آینده آمریکا می‌دانند. اعضای فدرال آمریکا و قانون‌گذاران حاضر در آن، بر این باور هستند که باید در خصوص توسعه ارزهای دیجیتال، نقش رهبری را ایفا کنند، اما در عین حال از این موضوع آگاه هستند که قانون‌گذاری بیش از حد ممکن است ریسک بالایی داشته باشد. برخی‌ها به قانون‌گذاران فدرال هشدار داده‌اند که اگر قاون‌گذاری سفت و سختی در خصوص ارزهای دیجیتال صورت بگیرد، این مسئله باعث خواهد شد تا سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی، به دیگر کشورها منتقل شود.

برخورد فرمانداران هر ایالت نسبت به ارزهای دیجیتال متفاوت بوده است. برخی از مراکز دولتی ایالات‌هایی مانند کالیفرنیا و نیو مکزیکو، هشدارهای زیادی را در خصوص سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال منتشر کرده‌اند. برخی‌های دیگر مانند نیویورک، قوانین محدود کننده‌ای برای ارزهای دیجیتال صادر کرده‌اند که در نتیجه آن، بسیاری شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، از بازار نیویورک خارج شده‌اند. البته از طرفی دیگر، برخی از صرافی‌های ارزهای مجازی، مانند صرافی جمینی (Gemini)، توانسته‌اند به عنوان یک صرافی کاملا رسمی، در نیویورک فعالیت کنند. برخی‌ از ایالات‌ هم هستند قوانین آزادتری در خصوص استفاده از این ارزها اتخاذ کرده‌اند.

فروش ارز دیجیتال در آمریکا

قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در آمریکا

فروش ارز دیجیتال در آمریکا

در خصوص ارزهای دیجیتال در ایالات متحده آمریکا باید در نظر داشته باشید که در این کشور، تعریف یکسانی از «ارز رمزنگاری شده» یا «Cryptocurrency» وجود ندارد و معمولا به نام‌های ارز مجازی، دارایی دیجیتال، توکن‌های دیجیتال، دارایی رمزنگاری شده یا به طور ساده، کریپتو (Crypto) نامیده می‌شود.

در قانون گذاری ارز دیجیتال آمریکا و ایالات‌ آن، اساسا فقط اینطور تنظیم شده که اگر فروش ارز دیجیتال شامل فروش یک اوراق بهادار تحت قوانین ایالت یا قانون فدرال باشد، یا اگر شامل جا‌به‌جایی پول تحت قوانین ایالات باشد، این فروش به عنوان یک کسب و کار خدمات پولی (MSB) تحت قوانین فدرال قرار می‌گیرد. علاوه بر این، معاملات آتی، آپشن‌ها و دیگر مشتقات، که به قیمت یک ارز دیجیتال ارجاع داده می‌شوند و شامل یک کالا هستند، تحت قوانین تبادل کالای کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) قرار می‌گیرند. علاوه بر آن، کمیسیون معاملات آمریکا، صاحب صلاحیت قضایی بر دارایی‌های دیجیتالی که به عنوان کالا در بازار در جریان باشد، است.

قوانین اوراق بهادار ارزهای دیجیتال در آمریکا

در سطح فدرال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا این قدرت قانون‌گذاری روی عرضه یا فروش دوباره هرگونه توکن یا دیگر دارایی‌های دیجیتال که شامل اوراق بهادار هستند، در اختیار دارد. تحت قوانین ایالت متحده، یک اوراق شامل یک قرارداد سرمایه‌ گذاری است.

برای تشخیص این که آیا یک توکن یا دیگر دارایی‌های دیجیتال، شامل یک قرارداد سرمایه گذاری هستند و به عنوان اوراق بهادار شناخته می‌شوند، هم دیوان و هم کمسیون بورس و اوراق بهادار، به جای مشاهده فرم کلی قرارداد، به مفاد تراکنش‌ موجود در اوراق نگاه می‌کنند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا کاملا شفاف بوده است که اگر حتی یک توکن در یک عرضه اولیه سکه (ICO) دارای مطلوبیت یا سودمندی (Utility) باشد، آن توکن همچنان به عنوان یک اوراق شناخته می‌شود.

این مطلب راهم مطالعه کنید: وضعیت قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در کانادا

در قوانین آمریکا، دارایی‌های دیجیتال به عنوان اوراق محسوب می‌شوند

البته برخی از اشخاص حرفه‌ای در بازار به شدت تلاش کرده‌اند که مشخص کنند توکن یا کوین‌هایی که در اختیار دارند، اصلا اوراق بهادار محسوب نمی‌شوند. در قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا اگر مشخص شود که یک دارایی دیجیتال، اوراق است، بنابراین عرضه کننده آن باید اوراق خود را در کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC) ثبت کند یا به دنبال معافیت آن از نیازمندی‌های ثبت شده در فدرال باشد. برای آن دسته از اوراقی که تحت معافیت قوانین اوراق بهادار فدرال قرار می‌گیرند، کمیسیون اوراق بهادار آمریکا، محدودیت‌های کمتری را برای فروش اوراق سرمایه‌گذاران معتبر (Accredited Investors) تعیین می‌کند.

یک شخص سرمایه‌گذار تنها زمانی به عنوان یک سرمایه‌گذار معتبر شناخته می‌شود که رهبر یا مدیر اجرایی یک شرکت عرضه کننده اوراق باشد و ارزش سرمایه شخصی او (یا سرمایه کلی او در همراه با همسر) بیش از ۱ میلیون دلار باشد.

همچنین باید در نظر داشته باشید که علاوه بر قوانین اوراق بهاداری که فدرال تعیین کرده است، بسیاری از ایالات آمریکا دارای قوانین خود هستند که به قوانین آسمان آبی (Blue Sky Laws) شناخته می‌شوند. قانون آسمان آبی، به قوانین ایالتی در عرضه و فروش اوراق بهادار گفته می‌شود. هر ایالت ممکن است قانون خاص خود را در این زمینه تعیین کرده باشد. هر شخصی که قصد عرضه یا خرید دارایی‌های دیجیتال را دارد، باید ابتدا قوانین آسمان آبی ایالت مورد نظر خود را بررسی کند.

قوانین انتقال پول و نیازمندی‌های ضد پول شویی

تحت قوانین فدرال آمریکا، یک مدیر یا مبدلی که ارزهای مجازی قابل تبدیل را قبول کند یا انتقال دهد، یا یک ارز مجازی قابل تبدیل را به هر دلیلی خرید و فروش کند، تحت قوانین شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN) قرار می‌گیرد، مگر آن که این شخص نسبت به قوانین تعیین شده، معاف شده باشد. تحت قوانین اسرار بانکی آمریکا، شبکه اجرای جرایم مالی، روی کسب و کارهای خدمات پولی نظارت دارد.

یک کسب و کار خدمات پولی (MSB) که به عنوان انقال دهنده پول خدمت می‌کند،‌ باید ارزیابی کاملی از ریسک در معرض پولشویی قرار گرفتن پول خود را انجام دهد و بر اساس ارزیابی این ریسک، برنامه دقیقی به منظور ضد پولشویی اتخاذ کند. در قوانین جرایم مالی آمریکا، نیاز است تا یک کسب و کار خدمات پولی، به منظور دوری از پولشویی، به توسعه، اجرا و نگهداری برنامه‌ای مکتوب بپردازد که آن شرکت را از مسائل پول شویی و فعالیت‌های تروریستی مالی دور کند.

این برنامه پولشویی، باید شامل مقررات، آیین دادرسی و کنترل داخلی طراحی شده‌ای باشد تا از انطباق فعالیت‌های این کسب و کار با قوانین ضدپولشیی اطمینان حاصل شود. همچنین باید یک شخص به عنوان مامور نظارت بر اجرای این قوانین به صورت روزانه، تعیین شود. از طرفی دیگر، این کسب و کار وظیفه دارد تا تمامی پرسنل خود را نسبت به این قوانین آگاه و آموزش دهد.

تمامی مردم آمریکا از انجام هرگونه کسب و کار با دیگر کشورهای خارجی که در فهرست ملت‌های مشخص شده و موجودیت‌های بلاک شده (SDN List) قرار دارند، ممنوع هستند.

در اکثر ایالات آمریکا، فعالیت‌ها و خدمات عرضه پول، شامل افرادی می‌شود که: عامل انتقال پول باشند، عامل عرضه یا فروش ابزار پرداخت باشند و در نهایت، فروشنده یا عرضه کننده ذخیره ارزش (Store of Value) باشند.

مالیات در قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا

قوانین اوراق بهادار ارزهای دیجیتال در آمریکا

مالیات در قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا

در قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا اعلام شده است که ارز مجازی، مانند بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده، توسط خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) به عنوان یک دارایی مالیات بندی می‌شوند، نه یک ارز. در دستورالعمل این سازمان در خصوص مالیات ارزهای مجازی آمده است که هر شخص یا کسب و کاری که صاحب ارزهای دیجیتالی است، باید سابقه خرید و فروش ارزهای دیجیتال خود را با جزئیات کامل در اختیار داشته باشد. همچنین این افراد باید با هرگونه درآمدی که توسط فروش ارزهای دیجیتالی برای پول نقد به دست آورده‌اند، مالیات بدهند. در طرف مقابل، این افراد باید برای هرگونه درآمدی که از طریق فروش محصولات یا سرویس با ارز دیجیتال به دست آورده‌اند، مالیات پرداخت کنند. در نهایت، برای هرگونه ارز دیجیتال استخراج شده به نسبت ارزش متعارف بازار باید مالیات پرداخت شود.

این مطلب راهم مطالعه کنید: وضعیت قانون گذاری ارز دیجیتال در ترکیه

قوانین مالکیت ارزهای دیجیتال در آمریکا

افرادی که روی معاملات آتی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می‌کنند، نیاز است تا در کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا، ثبت شوند. در حال حاضر، تا زمانی که قانون‌گذاری واضح‌تری صورت نگیرد، اکثر ارزهای دیجیتال به عنوان اوراق شناخته می‌شوند.

استخراج ارزهای دیجیتال

در حال حاضر، در قانون گذاری ارز دیجیتال در آمریکا اینطور مشخص شده است که اگر بتوانید در محل زندگی خود ارز دیجیتال بخرید و استفاده کنید، بنابراین می‌توانید در آن مکان هم به استخراج ارز دیجیتال بپردازید. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که ارزهای دیجیتال در آن ممنوع هستند، بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال هم ممنوع است.

قوانین برون مرزی

برخی از قانون گذاران ایالات متحده آمریکا در گذشته، لایحه‌ای را پیشنهاد کرده بودند که هر شخصی که خارج از مرزهای آمریکا، به این کشور کوچ می‌کند، در صورت داشتن ارزهای دیجیتال، باید دارایی دیجیتال خود را گزارش دهد. اما با این حال، این قانون چندان نتوانسته در این کشور عملی شود زیرا ارزهای دیجیتال کاملا به صورت مجازی هستند و یک فرد هیچ گونه آیتم فیزیکی در این خصوص ندارد.

سناتورهای آمریکایی طرح دلار دیجیتالی را مطرح می‌کنند

پس از تصمیم چین برای ایجاد یوان دیجیتالی، قانون گذاران آمریکا برای مقابله با این طرح از یکی از رقیبان سر سخت خود در دنیای اقتصاد، طرح دلار دیجیتالی را مطرح کرده‌اند.

در ماه جولای ۲۰۲۰، جلسه‌ای در مجلس سنای کمیسیون بانکداری آمریکا برگزار شده تا مزایا و معایب ایجاد یک دلار دیجیتالی بررسی شود. این مجلس مخالفین و موافقین خود را داشته است. برخی از قانون‌گذاران ایالات متحده، وجود دلار دیجیتالی برای سازش با سیستم اقتصادی جدید و پیشگام بودن آمریکا در سیستم پرداخت بین‌المللی را حیاتی می‌دانند و برخی دیگر، قدرت گرفتن بانک مرکزی آمریکا در خصوص انتشار دلار دیجیتالی را اشتباه می‌دانند.

هنوز مشخص نیست آمریکا چه زمانی و به چه شیوه‌ای، شروع به توسعه دلار دیجیتالی خود کند.

بروزرسانی ۱۹ مرداد: فهرست ارزهای دیجیتال تایید‌ شده در آمریکا

اداره خدمات مالی نیویورک فهرست سبز ارزهای دیجیتال تایید شده را منتشر و اعلام کرده است این ارزهای دیجیتال تایید اولیه مجوز تصدی و ورود به لیست خرید و فروش را دریافت کرده‌اند. از طرفی هستر پیرس، عضو کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که به مادر ارز دیجیتال نیز معروف است، برای یک دوره دیگر در سمتش باقی ماند.

بیت کوین، بیت کوین کش، بایننس USD، اتریوم، اتریوم کلاسیک، پکس گولد، دلار جمینی، لایت کوین، پکسوس استاندارد و ریپل، ده ارز دیجیتالی هستند که مجوز تصدی را گرفته‌اند.

همین ارزهای دیجیتال منهای اتریوم کلاسیک و ریپل، مجوز ورود به لیست ارزهای مجاز برای خرید و فروش را دریافت کرده‌اند. این مرجع تاکید کرده است که هر موسسه دارای مجوزی که بخواهد از ارزهای دیجیتال فهرست سبز استفاده کند، باید اداره خدمات مالی را از این موضوع آگاه کند.

فهرست سبز ارزهای دیجیتال تایید شده در رگلاتوری آمریکا

فهرست ارزهای دیجیتال تایید‌ شده در آمریکا

ارزهای دیجیتال این فهرست از همان دستورالعمل‌هایی پیروی می‌کنند که اداره خدمات مالی در سال گذشته منتشر کرده بود. این دستورالعمل شامل طرح‌ها و قوانینی بود که ارزهای دیجیتال به‌ منظور دریافت مجوز رگولاتوری برای ورود به فهرست موسسات ارزهای دیجیتال به آن‌ها نیاز دارند.

اگر شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال یک سیاست‌گذاری متناسب با قوانین مطرح شده را تهیه کنند و این خط مشی به تایید اداره خدمات مالی برسد، می‌توانند خودشان ارز دیجیتال‌شان را به فهرست سبز اضافه کنند، بدون اینکه نیازی به مجوز این اداره داشته باشند.

منبع: Global Legal Insights ، Business Insider