بعد از بیت کوین، اتریوم (Ethereum) بزرگ‌ترین پلتفرم ارز دیجیتالی رمزنگاری شده شناخته می‌شود که البته با اهدافی بزرگ و مستقل ظهور کرده و پا به عرصه گذاشته است. در این مطلب کوین نیک با هم می‌خوانیم که اتریوم چیست و نگاهی به دلایل به وجود آمدن آن می‌اندازیم.

اتریوم چیست؟

اتریوم به طور کلی یک پلتفرم غیر متمرکز است که در آن با استفاده از تکنولوژی‌هایی نظیر بلاک چین، قراردادهای هوشمند عملی می‌شود. با این روش هیچ دولت، بانک، شخصی خاص یا کمپانی‌های سوم شخص قادر نیستند به برنامه‌هایی که روی اتریوم عملی و اجرا می‌شوند دسترسی مستقیم داشته باشند،‌ آن را تحت کنترل خود داشته یا از کار بیاندازند.

برای درک هر چه بهتر این ارز دیجیتالی، بهتر است که ابتدا اینترنت را درک کنیم.

در دنیای امروز، تمامی اطلاعات شخصی، پسووردها و اطلاعات مالی ما، روی سرورها و ابر کامپیوترهای مردمانی خاص نگه‌داری می‌شوند. این اطلاعات در فضاهای ابری یا سرورهای کمپانی‌هایی نظیر آمازون، فیسبوک، گوگل یا مایکروسافت حفظ می شوند. برخی دیگر از اطلاعات نیز توسط بانک‌ها یا سرورهای داخلی تحت کنترل قرار دارند و حتی همین مقاله‌ای که در حال حاضر مطالعه می‌کنید، روی سرور یک شرکت حفظ شده است.

اتریوم چیست و به چه کار می آید

این مقدمات باعث راحتی بسیاری از کارها شده است، چرا که این کمپانی‌ها و شرکت‌ها با استخدام متخصصین خود کمک می‌کنند تا اطلاعاتی که ما روی سرورهای آن‌ها ذخیره کرده‌ایم، امن نگه داشته شود و از برخی از هزینه‌هایی نظیر هاستینگ جلوگیری شود.

اما با وجود این موارد برای راحتی کارها، همچنان یک سری آسیب‌پذیری‌هایی وجود دارد. بسیاری از ما به خوبی می‌دانیم که دولت‌های مختلف سرتاسر دنیا، خود کمپانی‌ها و صد البته بسیاری از هکرها، می‌توانند ناخواسته از سوی ما، به اطلاعاتی که در سرتاسر اینترنت حفظ کرده‌ایم دسترسی پیدا کنند. این کار با حمله و نفوذ به سرورها انجام می‌شود و به این معنا است که این دست از افراد می‌توانند اطلاعات مهم ما را بدزدند، فاش کنند، کشور و افرادی خاص را برای استفاده از آن‌ها تحریم کنند یا حتی روی این اطلاعات دستکاری انجام دهند.

برخی از بزرگان دنیای اینترنت بر این باور بودند که ایراد بزرگ و نفوذ هکرها و دولت‌ها به اطلاعات مردم، به گونه متمرکزی تبدیل شده و گناه نخستین اینترنت است. برخی‌های دیگر نیز بر این باور هستند که اینترنت همیشه قصد داشته مکانی غیر متمرکز باشد و تکنولوژی‌ها و ابزارهایی مانند بلاک چین (Blockchain) سعی دارند تا در رسیدن به این هدف کمک کنند.

اتریوم، دقیقا یکی از همین تکنولوژی‌هایی است که سعی دارد به غیر متمرکز شدن اینترنت کمک کند و برای رسیدن به همین آرمان نیز پا به میدان گذاشت. یافتن پاسخ سوال اتریوم چیست به شناخت این آرمان‌ها هم کمک می‌کند.

منظور از غیر متمرکز شدن این است که هیچ دولتی، هیچ شخصی یا حتی هیچ هکری قادر نباشد روی اطلاعات ما دسترسی پیدا کند و برای انجام کارهای اینترنتی، هیچ واسطه‌ای وجود نداشته باشد.

در حالی که بیت کوین هدف خود را روی در هم گسیختن مراکزی مانند پی پال و بانک‌داری آنلاین گذاشته است، هدف اتریوم این است که با استفاده از تکنولوژی بلاک چین، حضور واسطه‌ها و کمپانی‌های سوم ‌شخص در اینترنت را از بین ببرد؛ آن‌هایی که اطلاعات ما را ذخیره می‌کنند، پول‌ها و جا به جایی آن را دائما تحت نظر دارند و همیشه قادر هستند در هر لحظه وارد اطلاعات شخصی ما شوند.

این مطلب راهم مطالعه کنید: ریپل چیست و در کجا کاربرد دارد؟ 

کامپیوتر جهانی

به طور خلاصه، جواب اتریوم چیست این است که اتریوم می‌خواهد تبدیل به یک کامپیوتر جهانی شود که غیر متمرکز است. با وجود اتریوم، سرورها و تکنولوژی ابری با تکنولوژی دیگری که گره (Node) شناخته می‌شوند جایگزین خواهند شد و به صورت زنجیروار توسط داوطلبان در سرتاسر اینترنت اجرا می‌شوند.

دیدگاه مرکزی و کلی این ماجرا این است که اتریوم تمایل دارد تا این عملیات را برای تمامی مردم سرتاسر جهان عملی کند تا آن‌ها قادر باشند برای ارایه بهترین سرویس روی این زیر ساخت بزرگ، به رقابت بپردازیند.

زمانی که در یک فروشگاه آنلاین جست و جو می‌کنید یا به دنبال برنامه‌های جذابی در استورهای گوشی همراه خود هستید، با ده‌ها آیکون رنگارنگ رو به رو می‌شوید. از کنترل حساب‌های بانکی گرفته تا برنامه‌های ورزشی و پیام‌رسان‌ها. تک تک این نرم افزارها وابسته به یک تیم، شرکت یا سرویس کمپانی‌های سوم شخص هستند تا اطلاعات شما را ذخیره کنند، گذشته حساب‌ها و خرید‌ها را تحت نظر داشته باشند یا اطلاعات شخصی را کنترل کنند.

اتر چیست؟ و به چه کار می آید

البته حتی این که کدام یک از این نرم افزارها را انتخاب و روی گوشی خود نصب کنید نیز تحت کنترل یک کمپانی بزرگ حکومت می‌شود. اپل، گوگل و دیگر کمپانی‌های بزرگ که سیستم عامل گوشی‌های هوشمند را طراحی می‌کنند، جزو این حاکمین هستند.

حال اگر همه چیز طبق خواسته‌های اتریوم پیش برود، تک تک این کنترل محتوا، ابزارها و اطلاعات روی سرویس‌‌های مورد نظر، به دست خود شخص سپرده می‌شود.

ایده اصلی این است که یک نهاد، دیگر قادر نباشد روی اطلاعات شما کنترل داشته باشد. دیگر هیچ کمپانی قادر نباشد به خودی خود یک برنامه را بن کند، مردم خاصی را از دسترسی به یک ابزار محروم کند و به دستکاری اطلاعات حتی فکر کند. در ایده‌ی نهایی اتریوم، تنها کسی که می‌تواند به اطلاعات یک شخص دسترسی داشته باشد، خود همان شخص است، نه هیچ نهاد و ارگان دیگر.

البته که این ایده با شک و تردیدهایی هم همراه خواهد بود. با این که عملی شدن این ایده غیر ممکن نیست، اما در حال حاضر روشن نیست که برای اجرایی شدن آن از چه اپلیکیشن بلاکچینی استفاده خواهد شد تا ثابت کند که قابل استفاده، قابل اعتماد و مقیاس پذیر است. هر شخصی می‌تواند با استفاده از اتریوم، برنامه غیر متمرکز خود را توسعه دهد.

این مطلب راهم مطالعه کنید: تتر چیست؟ بررسی مزایا و معایب تتر

هدف اتریوم چیست ؟ هدف اتریوم تبدیل شدن به یک کامپویتر جهانی است. به قول تیم اتریوم:

اتریوم ایجاد شد تا ما برای انجام کارهای خود نیاز به هیچ بانک، شرکت و نهادی نداشته باشیم و این خود ما باشیم که کارها را پیش می‌بریم.

اتر چیست؟

اتر (Ether) نام ارز دیجیتال اصلی اتریوم است. این ارز دیجیتال که پس از بیت کوین، در حال حاضر تا نگارش این مطلب، بالاترین ارزش را دارد، به عنوان دارایی و پرداخت‌های آنلاین این پلتفرم غیر متمرکز استفاده می‌شود. اگر اتر وجود نداشته باشد، انگیزه‌ای برای فعالیت روی پلتفرم اتریوم نیز وجود نخواهد داشت.

اتر نیز همانند بیت کوین توسط ماینرها استخراج می‌شود و حتی می‌توان آن را در صرافی‌های مخصوص خرید و فروش کرد. استخراج اتر دقیقا همانند استخراج بیت کوین است. به سیستم مخصوص، ایجاد یک کیف پول و عضو شدن در یک استخر استخراج نیاز دارید.

همچنین برای خرید و فروش به تومان، می‌توانید از سایت کوین نیک استفاده کنید. راحتی، اعتماد و عدم معطلی، از ویژگی‌های سایت بیت کوین است که به راحتی هر چه تمام می‌توانید از آن بهره ببرید. امیدواریم با مطالعه این مطلب پاسخ سوال اتریوم چیست را یافته باشید.