برای آشنایی با شرایط قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در چین و برخورد دولت‌، بانک‌ها و شرکت‌ها در خصوص تکنولوژی بلاک چین و ارز دیجیتال در این کشور، با کوین نیک همراه باشید.

قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در چین

نام کشور به انگلیسی China – People’s Republic of China
پایتخت پکن (‌Beijing)
مساحت ۹,۵۹۶,۹۶۱ کیلومتر مربع
جمعیت ۱,۴۲۷,۶۴۷,۷۸۶نفر
زبان ماندارین
واحد پول یوان (RMB)
قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال قانون‌ گذاری شده
پرداخت با ارز دیجیتال به عنوان ارز رسمی غیر مجاز
ICO غیر مجاز
قوانین ضد پول شویی برای ارزهای دیجیتال قانون‌ گذاری شده
استخراج ارز دیجیتال سختگیری شدید در فعالیت استخراج بیت کوین
خرید و فروش ارز دیجیتال مجاز مشمول مالیات

موقعیت کشور

چین با بیش از ۱٫۴۲۰ میلیارد نفر، پرجمیعت‌ترین کشور دنیاست و در قالب نظام تک حزبی اداره می‌شود. این کشور با حدود ۹/۶ میلیون کیلومتر، چهارمین کشور وسیع دنیا محسوب می‌شود و دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی است. چین پس از اجرای اصلاحات اقتصادی خود به منظور دستیابی به اقتصادی مدرن، یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را تجربه کرده است. این کشور حالا بزرگ‌ترین صادر کننده و دومین وارد کننده بزرگ کالای دنیا است و از نظر تولید ناخالص داخلی، دومین اقتصاد بزرگ دنیا به‌شمار می‌رود. همچنین چین بزرگ‌ترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا را در اختیار دارد و از سوی دانشگاها، تحلیلگران نظامی، اقتصادی و سیاسی، یکی از ابرقدرت‌های دنیا محسوب می‌شود.

قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در چین

بیشتر بخوانید: وضعیت قانون‌ گذاری ارزهای دیجیتال در فرانسه

مقدمه

تنظیم کنندگان دولت چین، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک ارز رسمی یا ابزاری برای پرداخت نمی‌شناسند. سیستم بانک‌داری چین هیچ یک از ارزهای دیجیتال موجود در بازار را قبول نمی‌کند و سرویس‌های مرتبط با آن را ارائه نمی‌دهد. در سال ۲۰۱۳، دولت چین بیت کوین را به عنوان یک کالای دیجیتال معرفی کرد، اما در عین حال که به شهروندان خود از خطرات احتمالی کالاهای دیجیتالی هشدار داد، به مردم اجازه داد تا آزادانه در معاملات آنلاین چنین کالاهایی شرکت کنند.

اما در سال ۲۰۱۷، دولت معیارهای جدید قانون‌گذاری را برای فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال وضع کرد که دلیل اصلی آن، وجود ریسک‌های اقتصادی و مالی این‌گونه ارزهای مجازی بودند.

معیارهای قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در چین

معیارهای قانون‌ گذاری ارز دیجیتال در چین

۱. ایجاد ممنوعیت برای عرضه اولیه سکه

عمل افزایش سرمایه از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) به طور کلی در چین ممنوع است. در سپتامبر سال ۲۰۱۷، ۷ مرکز اصلی قانون‌گذاری دولت چین در قوانین مخصوص به سیستم ICO ارزهای دیجیتال، خطرات حول محور آن را فهرست کردند. در این قانون، اعلام شده است که هیچ گونه حمایتی از سرمایه‌گذاران در صورت از بین رفتن سرمایه آن‌ها وجود نخواهد داشت.

تحت قوانین ICO، عرضه اولیه سکه که از سوی ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین و اتریوم به صورت بی‌قاعده انجام شود و چرخه توکن‌های این ارزهای دیجیتال بدون مجوز در سیستم مالی عمومی قرار بگیرند، به‌طور کلی ممنوع است. در قوانین ICO چین هشدار داده شده که در حیطه مرتبط با عرضه اولیه سکه ممکن است جرایم اقتصادی در جریان باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به انتشار توکن یا اوراق غیرقانونی، جذب سرمایه غیرقانونی، کلاهبرداری‌های مالی یا سیستم فروش هرمی اشاره کرد. ارزهای دیجیتالی که در ICO دخیل هستند، به هیچ عنوان توسط مراکز پولی کشور منتشر نخواهند شد، بنابراین هیچ یک از آن‌ها هم در موسسات و بانک‌های چین پذیرفته نمی‌شوند و نباید تحت هیچ شرایطی در چرخه بازار قرار بگیرند.

۲. محدودسازی پلتفرم‌های معامله ارز دیجیتال

قوانین ICO روی پلتفرم‌های مرتبط با معامله ارز دیجیتال هم تحمیل می‌شوند. در این قوانین آمده است که فعالیت این پلتفرم‌ها برای انجام قانونی تبدیل ارز رسمی کشور به ارزهای دیجیتالی و برعکس، ممنوع است. این پلتفرم‌ها همچنین از خرید و فروش ارزهای دیجیتال، قیمت‌گذاری برای ارزهای دیجیتال، یا ارائه هرگونه سرویس‌های مرتبط، ممنوع هستند. دولت چین هر گونه وبسایت یا اپلیکیشن‌هایی که نتوانند خود را در برابر این قوانین مطابقت دهند تعطیل خواهد کرد، اپلیکیشن از استورهای آنلاین پاک خواهد شد و همچنین پروانه کسب و کار آن پلتفرم تعلیق خواهد شد. با این حال مزارع ماینینگ زیادی در برخی استان‌های چین همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

۳. الزامات موسسات مالی

قوانین ICO هم روی موسسه‌های مالی یا موسسات پرداخت مالی غیر بانکی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سرویس‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال و ICO ارائه می‌دهند، تحمیل می‌شود. از جمله این سرویس‌ها می‌توان به بازگشایی حساب بانکی، ثبت نام، تبادل، تسویه یا سرویس‌های نقدینگی اشاره کرد. این قوانین همچنین در مورد سرویس‌های بیمه مرتبط با ارزهای دیجیتال و ICO هم صادق است. فعالیت هرگونه بانک یا موسسه‌های خصوصی ارائه این سرویس‌ها چه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، ممنوع است.

بیشتر بخوانید: چین به دنبال یوان دیجیتال

۴. سختگیری در استخراج بیت کوین

در ژانویه سال ۲۰۱۸، گروه اصلاحات خطرات مرتبط با اقتصاد داخلی چین، از فرمانداری‌های محلی در خواست کرد تا فعالیت شرکت‌های استخراج بیت کوین را متوقف کنند. از دلایل این گروه برای توقف استخراج بیت کوین، می‌توان به هزینه برق، مالیات و کاربری زمین اشاره کرد. این گروه از فرمانداری‌ها تقاضا کرد تا شرکت‌هایی که در حال حاضر روی استخراج بیت کوین تمرکز دارند، از ادامه این کار متوقف شوند. از آن زمان به بعد، سختگیری‌های مرتبط با استخراج بیت کوین حداقل در برخی استان‌ها تشدید شده است و بسیاری از شرکت‌های استخراج بیت کوین، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی چین

با وجود سخت‌گیری‌های مرتبط با فعالیت‌های خصوصی مرتبط با ارزهای دیجیتال، بانک مرکزی چین اعلام کرده است که در تلاش برای عرضه ارزهای دیجیتالی خود است. در ماه مارس ۲۰۱۸، رئیس بانک مرکزی چین اعلام کرده است که در ۳ سال گذشته، مطالعات خود را در مورد ارزهای دیجیتال آغاز کرده‌اند و موسسه‌ای در خصوص پول دیجیتال (Digital Money) درون بانک مرکزی چین شکل گرفته است.

حمایت از ارزهای رمزنگاری شده مورثی در قانون گذاری ارز دیجیتال در چین

دولت چین یکی از قوانین مدنی‌ را که مدت‌ها در صف انتظار بود، تصویب کرده. این قانون، دامنه حقوق وراثت را تا ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم گسترش می‌دهد. بر اساس این قانون جدید، ارزهای دیجیتال موروثی در این کشور مجاز هستند. با وجود سختگیری‌های شدید در خصوص فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، چندین دادگاه در چین اعلام کرده‌اند که بیت‌کوین و اتریوم جزو دارایی‌هایی هستند که طبق قانون این کشور از آن‌ها پشتیبانی می‌شود.

این قانون مدنی جدید از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ اجرا خواهد شد و دارایی‌های مجازی مثل بیت کوین و اتریوم، می‌توانند به ارث برده شوند.

ادغام ارز دیجیتال ملی کشور چین با سایر روش‌ های پرداخت

طی اخباری که در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ منتشر شد، به نظر می‌رسد که کشور چین قصد دارد تا ارز دیجیتال ملی خود را وارد چرخه مالی این کشور کند. به نظر می‌رسد چین اولین کشوری خواهد بود که ارز دیجیتال ملی خود را عرضه خواهد کرد. بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که، دولت چین به دنبال این است که کنترل پرداخت‌های داخلی را از طریق ارز دیجیتال ملی خود به دست بیاورد. به نظر می‌رسد با وقوع پیوستن این مسئله، شاهد اختلالات مختلفی در جریان فعالیت‌های اقتصادی چین باشیم. از طرفی دیگر بعید است دیگر ارزهای رمزنگاری شده با وجود ارز دیجیتال مخصوص کشور چین و قانون‌گذاری سفت و سختی که دارد، جایی برای خودنمایی در این کشور پیدا کنند.

بانک خلق چین (PBoC) با هدف شتاب دادن به پروژه یوآن دیجیتال، ۲۰ شرکت بزرگ این کشور را مامور کرد تا این ارز دیجیتال را در دنیای واقعی آزمایش کنند. در این پروژه بانک مرکزی چین با چهار بانک دولتی چین (بانک صنعت و بازرگانی، بانک سازندگی، بانک کشاورزی و بانک چین)، سه شرکت مخابراتی (تلکام، موبایل و یونی‌کام) و شرکت بزرگ هواوی همکاری می‌کند.

این بانک‌ها بخشی از سپرده‌های خود را به ارز دیجیتال تبدیل کرده‌اند و مشغول شناسایی بخش‌های مختلف این پروژه هستند. آنها همچنین برای ذخیره ارزهای دیجیتال پلتفرم کیف پول توسعه داده‌اند و مشغول آزمایش آن هستند.

همچنین بانک مرکزی با استارتاپ میتوآن دیانپینگ که در زمینه سفارش و تحویل غذا به صورت آنلاین فعالیت می‌کند، یکی از دیگر شرکت‌هایی است که وظیفه آزمایش این ارز دیجیتال را برعهده دارد. این اتفاق باعث ایجاد سر و صدای زیادی در بازار جهانیشد، چرا که این شرکت‌ها صدها میلیون کاربر دارند و در این صورت این ارز دیجیتال مستقیما در دست مردم قرار می‌گیرد.

ارز دیجیتال چین انحصار علی‌بابا و تنسنت را هدف گرفته است

بانک مرکزی چین در جهت شتاب‌ بخشیدن به پروژه سیستم الکترونیکی ارز دیجیتال یا همان ارز دیجیتال بانک مرکزی چین، بزرگان تکنولوژی این کشور یعنی علی‌بابا (Alibaba) و تنسنت (Tencent) را موظف کرده تا در سیستم پرداخت الکترونیکی‌ خود از یوان دیجیتال استفاده کنند.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، به نظر می‌رسد حتی رگولاتورها و هیئت‌ رئیسه گروه اقتصادی علی‌بابا (Alibaba) نیز تایید کرده‌اند که بانک مرکزی چین در پی شکستن انحصار علی‌پی (Alipay) و وی‌چت پی (WeChat Pay) در بازار است.

علی‌پی و وی‌چت پی بزرگترین اپلیکیشن‌های پرداخت الکترونیکی چین، به‌ترتیب متعلق به شرکت‌های علی‌بابا و تنسنت هستند. این دو شرکت بخش اعظمی از پرداخت‌های دیجیتالی چین را در اختیار خود دارند و تقریبا بانک‌ها را از میدان به در کرده‌اند. در ۴ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰، ۵۶ درصد پرداخت‌های الکترونیکی چین توسط علی‌پی صورت گرفته است.

بزرگ‌ترین شرکت‌های مرتبط با بلاک چین در چین

  • Pragmatic DLT
  • Ontology 
  • Longenesis
  •  Ultrain 
  • PeerSafe 
  • New H3C Group
  • DeePhi 
  • INCN
  • HashMark

منبع: loc.gov