تجارت ارزهای دیجیتال پس از اینکه بیت کوین از یک دارایی تقریبا بی ارزش به یک دارایی با قیمت ۲۰٫۰۰۰ دلار رسید، به یک حوزه جدی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد. بسیاری از افراد به دنبال ارز دیجیتال بعدی بودند تا با خرید آن و بدون زحمت زیاد به سود دست پیدا کنند. در واقع هنوز هم بسیاری از افراد به دنبال یک ارز دیجیتال می‌گردند که با خریدن آن به قیمت پایین و نگهداری آن برای چند سال به سود میلیونی دست پیدا کنند. خیلی‌ها در مسیر پیدا کردن ارزی که این پتانسیل را داشته باشد به اتریوم رسیدند. اما آیا می‌دانید اتریوم در ۵ یا ۱۰ سال آینده چه قیمتی خواهد داشت؟ در ادامه این مطلب قصد داریم به پیش بینی قیمتی اتریوم تا سال ۲۰۲۵ بپردازیم.

بدون تردید کسی نمی‌تواند پیش بینی دقیقی از قیمت اتریوم در ۵ سال آینده داشته باشد، همانطور که کسی در سال ۲۰۰۹ کسی فکر نمی‌کرد ۱۰ سال بعد قیمت بیت کوین بیش از ۱۰٫۰۰۰ دلار باشد. بنابراین قیمت‌هایی که در این مطلب گفته می‌شود تنها صحبت‌های برخی از کارشناسان و اقتصاددان‌هایی است که بر اساس تحلیل‌ها و دانش خودشان این قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند.

نکات مثبت درباره اتریوم

از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت یک ارز دیجیتال در آینده مزایایی است که برای کاربران فراهم می‌کند. می‌توانیم بگوییم از این لحاظ اتریوم در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد. اتریوم تنها یک آلت کوین ساده نیست بلکه یک ماشین مجازی غیرمتمرکز و کامل است که روی یک سیستم عامل اجرا می‌شود.

پلتفرم اتریوم با راه‌اندازی در سال ۲۰۱۵ ویژگی جدیدی به نام قراردادهای هوشمند (smart contracts) را وارد دنیای ارزهای دیجیتال کرد.  قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا تراکنش‌ها بدون نیاز به وجود یک واسطه یا شخص ثالث اجرا و تایید شود. به کمک این قراردادهای هوشمند، شرکت‌ها و اشخاص می‌توانند پرداخت‌های کارآمد و امنی را برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کنند.

در حال حاضر کمپانی‌های زیادی به این قراردادهای هوشمند متکی هستند و همین موضوع دلیل اصلی آن است ارز اتر (Ether) در حال حاضر دومین ارز دیجیتال مهم بازار است و به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک شاهد افت شدیدی در قیمت اتر باشیم.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۵

احتمال روند صعودی قیمت اتر تا سال ۲۰۲۵

این مطلب راهم مطالعه کنید: پیش بینی بازار گاوی اتریوم ؛ عبور از قیمت ۱۰۰۰ دلار تا سال ۲۰۲۱

قیمت اتریوم چقدر افزایش پیدا خواهد کرد؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم وقاعا کسی نمی‌تواند به این سوال پاسخ درستی بدهد. در گذشته نوسانات قیمتی بسیار بزرگی را شاهد بودیم به طوری که ارزش اتر در ژانویه سال ۲۰۱۷ تنها در حدود ۸ دلار بود، یکسال بعد به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی ۱٫۴۵۰ دلار رسید. پس از ژانویه ۲۰۱۸ شاهد افت و کاهش قیمت شدیدی در ارزهای دیجیتال بودیم و بالاترین قیمت اتر در سال ۲۰۱۹ در حدود ۳۱۰ دلار بود.

همانطور که نوسانات قیمتی شدیدی را در تاریخ حیات اتر شاهدیم، نظر کارشناسان هم به همین اندازه متفاوت است.

جالب است بدانید بیل گیتس (Bill Gates) در یک اظهار نظر جالب در مورد ارزهای دیجیتال گفت، در نهایت بیت کوین بی ارزش خواهد شد. بسیاری دیگر از کارشناسان عقیده دارند این سرنوشت برای همه ارزهای دیجیتال رقم خواهد خورد.

از طرف دیگر برایان شوستر (Brian Schuster) از شرکت سرمایه‌گذاری آرک (Ark Capital LLC) قیمت اتر به بالاتر از ۱۰۰٫۰۰۰ دلار هم خواهد رسید و حتی می‌تواند جایگزین طلا هم شود.

اگر این اظهارنظرهای خیلی مخالف و خیلی جانب‌دارانه را در نظر نگیریم. بسیاری از کارشناسان و متخصصان باور دارند در نهایت قیمت اتر به ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هم خواهد رسید، یعنی بیش از ۱۰ برابر قیمت فعلی! گفتنی در زمان نگارش این مطلب یعنی مرداد ۹۹ قیمت اتریوم در حدود ۴۳۰ دلار است.

آیا اتریوم یک سرمایه‌گذاری بلندمدت سودمند محسوب می‌شود؟

صرفنظر از پیش بینی‌هایی که از اعداد و ارقام متفاوت برای اتریوم حرف می‌زنند، اغلب کارشناسان معتقدند ارزش اتر به‌تدریج افزایش خواهد یافت. این افزایش ارزش می‌تواند به کارایی اتریوم به‌خصوص در مورد قراردادهای هوشمند بستگی داشته باشد.

استاندارد ERC-20 اتریوم اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند  و توکن‌های مختلفی روی بلاک‌چین آن ایجاد شود. شاید برای شما جالب باشد بدانید در حال حاضر بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ توکن مختلف روی بلاک چین اتریوم وجود دارد، همچنین بیش از ۳۰۰۰  اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApps) از بازی تا کازینوهای آنلاین و نرم‌افزارهای مختلف روی بلاک چین اتریوم فعالیت می‌کنند.

توسعه دهندگان اتریوم هر روزه مشغول ایجاد اپلیکیشن‌های مختلف بر اساس قراردادهای هوشمند هستند و همین روند رو به رشد چیزی است که متخصصان از آن به عنوان ضامن رشد قیمت اتر صحبت می‌کنند.

بنابراین با توجه به قدرت و گستردگی پلتفرم اتریوم و محبوبیت آن در بین توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌توانیم بگوییم اتریوم می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت مناسب تلقی شود.

پیش بینی قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۵

پیش بینی قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۵

این مطلب راهم مطالعه کنید: اتریوم سودآورترین ارز دیجیتال در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰

پیش بینی قیمت اتریوم تا سال ۲۰۲۵

خب حالا متوجه شدیم با توجه به نوسانات قیمتی گذشته اتریوم و بازار پویا و در حال تغییر نمی‌توان با اطمینان کامل در مورد آینده پیش بینی کنیم. اما با توجه به داده‌ها و اطلاعاتی که در حال حاضر در اختیار داریم می‌توانیم حدس بزنیم در سال ۲۰۲۵ شاهد افزایش قیمت اتریوم خواهیم بود.

برخی از کارشناسان خوشبین اعتقاد دارند ارزش اتریوم در پایان سال ۲۰۲۵ بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار خواهد بود. حتی اگر فرض کنیم پیش بینی‌های کمتر خوشبینانه قیمت درست‌تری به ما ارائه کنند، می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا پایان سال ۲۰۲۵ شاهد اتریوم ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلاری باشیم.

پیش بینی افراد سرشناس درباره قیمت اتریوم

  • ژوزف رازینسکی (Joseph Raczynski) – ۱۲۰۰ دلار در پایان سال ۲۰۲۰
  • تام لی (Tom Lee) – ۱۹۰۰ دلار در ۱۲ ماه آینده
  • یان مک لئود (Ian McLeod ) – ۵۰۰ دلار در پایان سال ۲۰۲۰
  • والت اینوستر (WalletInvestor) – ۳۳۸ دلار در پایان سال ۲۰۲۰ و ۴۵۰ دلار در سال ۲۰۲۴
  • تردینگ بیستز (TradingBeasts) – ۲۶۰ دلار در پایان سال ۲۰۲۲
  • نایجل گرین (Nigel Green) – ۲۵۰۰ دلار در سال ۲۰۲۵
پیش بینی قیمت اتریوم سال ۲۰۲۵

پیش بینی نایجل گرین از قیمت اتریوم در سال ۲۰۲۵

این مطلب راهم مطالعه کنید: پیش بینی قیمت ریپل تا سال ۲۰۲۵

جمع بندی و نتیجه گیری

سال ۲۰۲۰ بر خلاف سال ۲۰۱۹ سال بسیار پر رونقی برای ارزهای دیجیتال بود و با توجه به رکود بازارهای سنتی، بازار ارزهای دیجیتال شاهد سرمایه‌گذارهای خوبی بود. این موضوع به علاوه ترندهای تازه در حوزه ارز دیجیتال مانند بخش غیرمتمرکز مالی یا همان (Defi) و همچنین کشت سود (Yield farming) آینده بسیار روشنی را پیش روی این صنعت قرار داده است.

اتریوم در حال حاضر دومین ارز دیجیتال مهم بازار است و ارزش بازار آن در حدود ۵۰ میلیارد دلار است. بخش زیادی از حوزه ارز دیجیتال بر اساس اتریوم بلاک چین پایه‌ریزی شده است. همچنین به زودی شاهد رونمایی کامل از نسخه ۲ اتریوم خواهیم بود که می‌تواند در افزایش قابلیت‌های این بلاک چین نقش موثری داشته باشد، به این ترتیب به احتمال بسیار زیاد در سال‌های آینده شاهد رشد قیمت ارز دیجیتال اتر خواهیم بود و می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خوب در این حوزه محسوب شود.

اگر شما یک ماشین زمان دارید که می‌توانید به ۵ سال بعد سفر کنید و از قیمت اتریوم در آینده باخبر شوید، فراموش نکنید که از طریق سایت کوین نیک ما را در جریان قیمت اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال قرار دهید.

منابع: cryptocoinsociety و crypterium