قبل از ظهور عصر اینترنت، کسب و کارها برای تبلیغ محصولات و خدماتشان از طریق تلویزیون، رادیو و روزنامه مجبور به صرف هزینه زیادی بودند. فروش دم در و توزیع دستی آگهی‌ها از دیگر راه‌های معمول استراتژی‌های بازاریابی بودند. با این حال، ظهور اینترنت و شبکه‌های اجتماعی موجب شد که کسب و کارها به شکل موثرتر و با هزینه کمتری به مخاطبان هدف خود دسترسی داشته باشند. در این میان، در دنیای ارزهای دیجیتال شکلی جدید از بازاریابی به وجود آمده است که توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. این پدیده جدید را با نام ایردراپ (airdrop) می شناسیم. در این مطلب کوین نیک ضمن توضیح اینکه ایردراپ چیست به آموزش نحوه استفاده از آن هم خواهیم پرداخت.

 

این مطلب را هم مطالعه کنید: کسب بیت کوین رایگان در سال ۲۰۲۰

ایردراپ چیست؟

به فرایند توزیع بدون هزینه کوین‌ها یا توکن‌ها در حجم زیاد و به مقصد تعداد زیادی از کیف پول‌های دیجیتالی، ایردراپ یا ایردراپینگ گفته می‌شود. به عبارت دیگر، با کمک ایردراپ می‌توانید به شکل رایگان به جمع آوری کوین بپردازید.

ایردراپ راهی ساده برای پروژه‌های کریپتوکارنسی جهت ترویج خود و افزایش آگاهی از برند از طریق توزیع سکه‌های دیجیتالی‌شان است. افرادی که می‌خواهند از مزایای ایردراپ استفاده کنند، معمولا ملزم به انجام کارهای خاص و پیش پاافتاده‌ای هستند؛ کارهایی مثل پیوستن به گروه تلگرامی یک پروژه یا ترویج آن از طریق شبکه‌های اجتماعی. گاهی اوقات نیاز به هیچ تلاشی از طرف شما نیست. چرا که اغلب شرکت کنندگانی که از مقدار مشخصی بیت کوین یا اتریوم برخوردار باشند، برای استفاده از خدمات ایردراپ به طور خودکار واجد شرایط می‌شوند. این یک حالت برد- برد برای هر دو طرف است. شرکت کنندگان از سکه‌های رایگان بهره‌مند می‌شوند و پروژه‌های رمزارز نیز از تبلیغ نام تجاری و جذب علاقه جامعه سود می‌برند.

دلایل استفاده از ایردراپ

پروژه‌های ارز دیجیتال، دلایل مختلفی برای پیوستن به ایردراپ و استفاده از مزایای آن دارند. در ادامه به مرور چند مورد از این دلایل پرداخته‌ایم.

ایجاد آگاهی

در حال حاضر بیش از ۱۸۰۰ سکه دیجیتالی در بازار موجود است و هر روز به تعداد این سکه‌ها افزوده می‌شود. پس مورد توجه قرار گرفتن در چنین بازار شلوغی کار راحتی نخواهد بود. ایردراپ یک استراتژی بازاریابی عالی برای جلب توجه تعداد زیادی از افراد و افزایش آگاهی از برند است. با این کار، کاربران بیشتری به شرکت در پروژه شما و تبلیغ آن علاقه نشان خواهند داد.

تراز علایق

در ایردراپ، منافع زیادی برای کسانی که به دنبال سکه‌های دیجیتالی رایگان هستند وجود دارد. با پیشرفت هر پروژه، ارزش سکه‌های آن نیز افزایش خواهد داشت. بنابراین کاربران با تلاش هر چه بیشتر خود سعی در ترویج آن می‌کنند. به مرور زمان، حتی ممکن است که آن‌ها تبدیل به یکی از عمده دارندگان این ارز شوند.

مکانیسم جایگزین

از آنجا که عرضه اولیه سکه (ICOs) در برخی از کشورها ممنوع است، می‌توان از ایردراپ به عنوان راهی جایگزین برای دسترسی به این سکه‌های تازه به بازار آمده استفاده کرد.

نشانه قدردانی

برای پروژه‌های کریپتوکارنسی محبوب، افراد زیادی شانس شرکت در عرضه اولیه عمومی سکه را نخواهند داشت. مخصوصا اگر پروژه بر پایه سرمایه گذاری‌های خصوصی شکل گرفته باشد. بنابراین برای ابراز قدردانی از جامعه مشتریان و گسترش هرچه بیشترپروژه، شرکت در ایردراپ یکی از محتمل‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها خواهد بود.

توزیع عادلانه توکن

دو ویژگی مهم تمرکززدایی و منبع باز بودن، امکان شرایط بازی برابر برای همه کاربران و حذف هر گونه نابرابری که ممکن است باعث به دست آوردن مزیت‌های ناعادلانه برای گروهی خاص شود را فراهم می‌کند. ایردراپ با استفاده از همین ویژگی‌ها توانسته است مکانیسم عادلانه‌ای برای تسهیل ورود به شبکه توزیع شده‌ای از کاربران را فراهم کند.

ایردراپ راهی ساده برای پروژه‌های کریپتوکارنسی جهت ترویج خود و افزایش آگاهی از برند است

چگونه در یک ایردراپ شرکت کنیم؟

علیرغم رایگان بودن ایردراپ، برای شرکت در آن نیاز به یک سری موارد دارید. در ادامه به این موارد پرداخته‌ایم:

کیف پول دیجیتال

شما باید دارای یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره امن سکه‌های خود باشید. این کار با کیف پول موجود در حساب مبادلات شما انجام نمی‌گیرد؛ چرا که شما دارای کلید خصوصی مربوط به خود در ایردراپ نیستید. علاوه بر این، نباید هیچوقت به شخصی دیگر برای ذخیره سکه‌های خود اطمینان کنید. پس باید کیف پول دیجیتالی که توسط خودتان مدیریت و کنترل می‌شود را ایجاد کنید. یکی از بهترین انتخاب‌ها در این خصوص می‌تواند کیف پول MyEtherWallet یا MetaMask باشد. این کیف پول‌ها از اتریوم پشتیبانی می‌کنند. لازم به ذکر است که بیشتر سکه‌ها توسط بلاکچین اتریوم تحت عنوان ERC20 تولید می‌شوند.

کیف پول‌های سخت افزاری که ابزاری فیزیکی برای ذخیره سکه‌های دیجتالی هستند،  امن‌ترین نوع این کیف پول‌ها می‌باشند. از محبوب‌ترین کیف پول‌های دیجیتالی می‌توان به Trezor، Nano Ledger و Keepkey اشاره کرد.

آدرس ایمیل معتبر

برای شرکت در بیشتر ایردراپ‌ها حتما نیازمند ثبت نام با استفاده از یک آدرس ایمیل خواهید بود. از این آدرس ایمیل برای ثبت نام جهت انجام تراکنش‌ها هم استفاده خواهد شد. اگر قصد دارید زمان و تمرکز زیادی را روی دریافت توکن‌های ایردراپ بگذارید، پس به شما توصیه می‌کنیم که یک ایمیل مخصوص برای این کار ایجاد کنید.

حساب کاربری شبکه های اجتماعی

در برخی از ایردراپ‌ها باید اطلاعاتی را درباره پروژه مورد نظر خود در حساب‌های شبکه اجتماعی‌تان قرار دهید تا واجد شرایط شوید. بنابراین ممکن است نیاز به ارسال یک توئیت درباره پروژه یا ارسال یک پست مرتبط در فیسبوک داشته باشید. با انجام این کارها، می‌توانید برای دریافت توکن‌های ایردراپ اقدام کنید.

این مطلب را هم مطالعه کنید: آیا توکن های اجتماعی ترند بعدی دنیای ارز دیجیتال هستند؟

رعایت زمان مقرر شده

معمولا برای ثبت نام در لیست سفید یک ایردراپ، زمان مشخصی در نظر گرفته می‌شود. پس حتما از طی شدن مراحل ثبت نام قبل از فرا رسیدن موعد زمان مقرر شده اطمینان حاصل کنید.

انواع ایردراپ‌ها

انواع مختلفی از ایردراپ‌ها وجود دارد که هر کدامشان دارای مجموعه‌ای از اقدامات و نیازمندی‌های مختلف هستند. در ادامه به بررسی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم:

ایردراپ استاندارد

در این نوع از ایردراپ، معمولا فقط نیاز به ثبت نام برای دریافت آپدیت‌ها یا خبرنامه از سایت پروژه رمزارز مورد نظر خواهید داشت. بنابراین فقط به نام و آدرس ایمیل شما احتیاج خواهد بود.

ایردراپ بونتی

برای احراز شرایط شرکت در این نوع از ایردراپ‌ها باید رشته‌ای از کارهای مربوط به شبکه‌های اجتماعی مثل توئیت کردن یا ارسال لینک سایت پروژه یا تشویق دیگران به شرکت در این ایردراپ را انجام دهید. در ازای انجام کامل و موفقیت‌آمیز هر کدام از این اعمال، مقداری سکه به عنوان پاداش دریافت خواهید کرد.

ایردراپ بونتی

ایردراپ بونتی وابستگی مستقیمی به شبکه‌های اجتماعی دارد

ایردراپ هولدر

برای استفاده از این نوع ایردراپ باید سکه‌های خاصی مثل بیت کوین یا اتریوم را در کیف پول خود داشته باشید. شما با توجه به نسبت تعیین شده توسط پروژه، مقدار مشخصی از سکه‌های ایردراپ را دریافت خواهید کرد. برای مثال به ازای هر بیت کوینی که دارید می‌توانید ۵ سکه از ایردراپ دریافت کنید.

ایردراپ های اختصاصی

این دسته از ایردراپ‌ها معمولا توسط سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی با فالوئر فراوان، مدیریت می‌شوند. شما به عنوان عضوی از سایت یا یکی از فالوئرهای حساب کاربری مورد نظر، می‌توانید در ایردراپی که مخصوص جامعه منحصربفردی که شما هم عضوی از آن هستید می‌باشد، شرکت کنید. سایت‌هایی مثلAirdrop.io  به شما اجازه می‌دهند که فقط در ازای ثبت نام در خبرنامه این سایت، از ایردراپ‌های اختصاصی استفاده کنید.

موارد امنیتی در ایردراپ‌ها

متاسفانه کلاهبرداری‌های فراوانی در فرایند استفاده از ایردراپ رخ می‌دهند. بنابراین در صورت شرکت در چنین رویدادهایی، حتما همه حواس خود را جمع کرده و موارد زیر را رعایت کنید:

  • شما هرگز نباید اطلاعات خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار دهید. در صورت امکان از ایک ایمیل مخصوص برای ایردراپ استفاده کنید.
  • کلید خصوصی‌تان را هیچ وقت به اشتراک نگذارید. یادتان باشد که ایردراپ‌ها رایگان هستند.
  • راجع به ایردراپ‌ها و نحوه استفاده از آن‌ها تحقیق و مطالعه داشته باشید.
  • روی لینک‌های مشکوک کلیک نکنید. همیشه از استفاده از یک ایردراپ معتبر، اطمینان حاصل کنید.
  • تجربیات خود در این زمینه را با دیگران به اشتراک بگذارید تا آن‌ها هم از گزند آسیب‌های محتمل در امان بمانند.

به عنوان یک قاعده کلی، هرگز نباید پروژه‌ای را که از لحاظ قانونی معتبر به نظر نمی‌رسد تبلیغ کنید. مهم‌تر از آن، هرگز کلیدهای خصوصی خود را به اشتراک نگذارید. این کلید دقیقا مانند شماره حساب بانکی شما است. پس باید مراقب آن باشید. اگر کسی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند به راحتی سکه‌هایتان را تصاحب کند. پس یادتان باشد که در هیچ کدام از مراحل مربوط به ایردراپ‌ها، نیاز به افشای کلید خصوصی خود نخواهید داشت.

هیچ ایردراپی به کلید خصوصی شما نیاز ندارد

بررسی اعتبار ایردراپ

یکی دیگر از نشانه‌های نامعتبر بودن یک ایردراپ این است که از شما بخواهد قبل از اینکه قرایند احراز شرایط را سپری کنید، مقدار مشخصی سکه (معمولا اتریوم) را به حسابشان واریز نمایید. چندی پیش با هک شدن حساب‌های کاربری توئیتر افراد مشهوری مثل ایلان ماسک، دقیقا از همین روش برای کلاهبرداری استفاده شد.

ایردراپ‌ها رایگان هستند. پس اگر برای شرکت در یک ایردراپ نیاز به پرداخت ارز دیجتالی داشته باشید مشخص است که در حال به دام افتادن در یک کلاهبرداری هستید. همیشه قبل از شرکت در یک ایردراپ، اعتبار مخاطبان و حساب‌های کاربری آن در شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنید. پس همیشه قبل از اینکه تصمیم نهایی را بگیرید، بررسی‌های لازم و کافی را انجام بدهید.

آینده ایردراپ‌ها

در حال حاضر، شاید ارزهای دیجیتالی ایردراپی از ارزش چندانی برخوردار نباشند. بنابراین تا زمانی که این ارزها به ارزش واقعی خود برسند باید صبر پیشه کرده و آن‌ها را در کیف پول خود نگه دارید. با فرا رسیدن موعد تبادل این ارزها، شما می‌توانید به ترید آن‌ها یا حتی نگهداری بلند مدتشان فکر کنید. حتما بررسی‌ها و تجزیه و تحلیل‌های مورد نیاز را درباره پروژه ایردراپی موردنظرتان را انجام دهید تا با خیال راحت و اطمینان بیشتری به سرمایه گذاری در آن بپردازید.

منبع: masterthecrypto